Strana 1 z 4
- Corsair RM1000e ATX3.1 (2025) – TEST a RECENZE
vylepšené základní série moderních PC zdrojů
RMe série počítačových zdrojů od Corsair patří mezi populární modely, kdy nabízí rozumnou kvalitu za rozumnou cenu. S nástupem nových standardů a požadavků na ně, se však musela přepracovat i tato základní série. Začátkem roku 2025 tedy vychází zcela nová generace RMe řada s ATX 3.1, nativním 12V2x6 a zcela přepracovanou platformou. DDWorld.cz má tyto nové zdroje k dispozici a postupně se na ně podíváme. Dnes na nejvýkonnější TOP verzi s 1000W, kdy dříve bychom 1000W zdroj označili za přehnaný, dnes jej však pro některé nové grafické karty a PC s nimi prostě potřebujete, protože jsou minimem, aby to vůbec fungovalo. Takže i tahle cenově dostupná série zdrojů se tomu musela přizpůsobit.
Nadále jde však o mainstreamovou a jednu z nejzákladnějších sérií zdrojů značky Corsair. Postaru by měla standard 80Plus GOLD, ovšem Corsair stejně jako další výrobci PSU postupně přecházejí na novější „testovací a vyhodnocovací standardizaci“ organizace Cybernetics. Ta posuzuje a testuje zdroje moderněji a vydává tedy vlastní certifikace. Starší 80PLUS loga tak u mnoha novějších zdrojů už nemusí být vůbec přítomna. Cybernetics má vlastní stupnici hodnocení a certifikací, která nicméně trochu připomíná dlouholetý 80Plus, ovšem má poněkud detailněji a přesněji definované jednotlivé třídy. Kromě efektivity a „napájecích“ vlastností a plnění předpisů, hodnotí Cybernetics samostatně také hlučnost, tedy provozní vlastnosti. Pokud jde o dnes testované zdroje Corsair RMe (2025), tak firma oficiálně uvádí, že mají certifikaci Cybernetics GOLD a ještě lepší PLATINUM (230V) pokud jde o efektivitu.
Inovovaná série přináší hlavně technologická vylepšení, pokud jde o ATX 3.1 standard, kde byl přepracovaný celý ten původní nepovedený „nvidia“ napájecí 16-pin konektor pro VGA. Nově byl fyzicky pozměněn, aby už nefungoval jen při částečném zastrčení a nehrozilo tedy tavení a hoření jako u původní verze, kterou vymyslela, navrhla a prosadila především společnost NVIDIA, ačkoliv už při testování původní ATX 3.0 verze konektoru se přišlo na to, že ty potíže s tavením má. NVIDIA to přesto prosadila v dané podobě a poslala na trh. Následky známe. Nakonec se do toho vložili výrobci zdrojů a prosadili úpravy konektoru a z toho nově vzniklý ATX 3.1 (PCIe 5.1) standard. A tak prakticky všichni výrobci PSU nyní aktualizují své designy a zdroje na tuhle nejnovější verzi, což je i dnešní případ. I tahle cenově základní série má nativně 600W 12V-2x6 konektor a odpovídající kabely.
Pokud by vás zajímalo, v čem se liší Corsair RMe od RMx řady, tak je to hlavně vnitřní konstrukce. Dnes testovaná RMe spoléhá na Taiwanské kondenzátory, je jednodušší a také kompaktnější, kdy má 140mm délku a jen 120mm ventilátory. RMx řada je dražší, spoléhající na Japonské kondenzátory a má větší až 140mm ventilátory a je tedy i fyzicky větší. Nicméně i základní RMe série nově plní všechny náležité moderní standardy. A ačkoliv jde o ekonomičtější řešení, stále má slušných 7 let záruky.
RMe (2025) série obsahuje 4 výkonové varianty, 650W, 750W, 850W a 1000W. Fyzicky z vnějšku vypadají stejně, mají stejné relativně kompaktní ATX rozměry s délkou jen 140mm. Všechny mají 120mm ventilátor s plně automatickou regulací včetně pasivního režimu do určité zátěže.
Všechny varianty jsou plně modulární, samozřejmě liší se množstvím připojitelných kabelů, kdy 1000W verze umožňuje připojit trochu více než jen ta 650W. Corsair nám na otestování poslal většinu verzí, dnes se ale podíváme na tu TOP variantu s 1000W …
|