Strana 1 z 4
- Corsair RMx Series RM1000x (2021) – TEST a RECENZE
výkonného a tichého zdroje pro váš PC
Zdroje společnosti Corsair jsou na trhu už pěkných pár let. Mezi nimi i řada RMx, která se aktuálně dočkala aktualizace, a tedy nové vylepšené generace. Společnost ji sice nijak zřetelně neodlišila názvem ani vzhledově od té dosud prodávané, ale to nevadí. Každopádně Corsair byl tak hodný, že nám přednostně poslal jeden z prvních kousků na otestování i do ČR, takže jsme jej pro vás otestovali. A podíváme se rovnou na ten vůbec nejvýkonnější model.
Corsair RMx Serie čítá hned 5 různých modelů. V nabídce najdete 550W, 650W, 750W, 850W a konečně 1000W model. Pokrývá tedy všechny segmenty. Zdroje plní 80 Plus GOLD certifikaci, což znamená velmi solidní účinnost nad 89%. Všechny jsou plně modulární s odpojitelnou kabeláží. Kromě toho nejvýkonnějšího 1000W jsou všechny kompaktní se 160mm délkou. Jen dnes testovaný nejvýkonnější 1000W model je větší a má délku 180mm (což je dobře).
Novinkou proti starším verzím je zcela inovovaný ventilátor, používající nyní ložisko s magnetickou levitací. Současně má automatické vypínání, kdy se zapíná až zhruba kolem 40% zátěže RMx zdrojů. Důraz na tichý provoz je obecně cílem vylepšení této série.
OEM partnerem a výrobcem je společnost CWT, se kterou Corsair již roky spolupracuje a zdaleka není jediný. Interně došlo k úpravám použité 80GOLD platformy CWT, kterou najdete u mnoha jiných zdrojů.
V tomto případě bylo zapracováno na věcech kolem vylepšení výkonu a kompatibility s novějším standardem ATX v2.52, kde je požadavek vyšší efektivity v nízké zátěže apod. Design nadále spoléhá kompletně na Japonské kondenzátory. A je zde také nadstandardní záruka 10 let.
- Corsair RM1000x – top model s 1000W
Na otestování jsme dostali vůbec nejsilnější verzi s větším tělem a výkonem 1000W. Jde o plně modulární zdroj, se všemi standardy a výbavou, příslušící modernímu počítačovému zdroji a nejnovější verzi standardu ATX. Proti ostatním modelům v sérii je delší (180 vs 160mm), což je ale dobře, protože je výkonnější, což znamená také více tepla a zátěže a tak menší tělo, menší PCB a větší hustota komponent by byly rizikem. Z hlediska chlazení, robustnosti a spolehlivosti jsou tak větší rozměry výhodou. A samozřejmě pokud potřebujete 1000W zdroj, počítáte s hodně výkonným PC a větší skříní, takže ta velikost nebude vůbec problém.
Chlazení obstarává nový 135mm ventilátor s ložiskem využívající magnetickou levitaci, takže prakticky bez hluku a dlouhou životností. Udávaná efektivita je 80 PLUS GOLD, tedy minimálně 89% a lepší (230V EU). Jaká je realita? To si samozřejmě dnes proměříme. Takže se na něj podívejme podrobněji.
|