Strana 4 z 4
Corsair a jeho RS Max modely jsou zajímavým rozšířením nabídky ventilátorů. Logicky ta 30mm tloušťka by měla přinést prostě větší průtok vzduchu proti standardním 25mm. To vše při podobné hlučnosti i spotřebě. Praxe je složitější z hlediska praktických měřitelných dopadů.
O mnoha vlastnostech rozhoduje také tvarování lopatek, ale i množství otáček a další věci. Corsair své RS120 Max a RS140 Max zjevně orientuje jako ventilátory do PC skříně. V praxi se ukazuje sice ne velký, ale měřitelný přínos té extra tloušťky, kdy zejména ta 120mm verze má velmi vysoký tlak vzduchu i na nízkých otáčkách. Obě verze pak mají vyšší průtok vzduchu, než standardně tlusté ventilátory stejných velikostí na stejných otáčkách.
Oba modely ale nemají extrémně vysoké maximální otáčky, ani se o to neusilovalo. Corsair s nimi pro běžný provoz počítá na nižších, tak aby dosahovaly současně rozumně nízké hlučnosti a velmi vysokého průtoku vzduchu. A to se jim daří. Dokáží držet velmi rozumnou i když nikoliv výjimečně nízkou hlučnost. A i když jsou současně jedny z nejpomaleji se točících ventilátorů, tak mají přitom opravdu vysoký průtok vzduchu. Prostě velmi slušně foukají, i když se moc netočí. Pointa té 30mm tloušťky proti standardní 25mm zjevně do jisté míry funguje, i když praktický dopad na nějak výrazně lepší teploty je velmi malý (což nepřekvapí).
Asi největším negativem bude kvůli na poměry běžných PC ventilátorů nestandardní velikosti a použitému materiálu, jejich vyšší cena. Jeden 120mm RS120 Max stojí totiž značných 35 dolarů, tedy zhruba 990 korun vč. DPH. Větší 140mm verze RS140 Max, je dokonce za 40 dolarů, tedy ohromných 1150 korun vč. DPH. To je za jeden 120mm/140mm počítačový ventilátor opravdu dost peněz. Ta balení po více kusech dokáží stáhnout cenu na kusu o něco níže. „Triple pack“ RS120 Max vychází na 95 dolarů (2700 korun vč. DPH), tedy zhruba 900 korun za kus. „Dual pack“ těch RS140 stojí 75 dolarů (2150 korun vč. DPH), tedy zhruba 1075 korun za kus. V každém případě jsou to opravdu velmi drahé PC ventilátory, kdy to ovšem Corsair podkládá zárukou solidních 5let. Víc už má jen Noctua se 6ti lety, pravda, v nových verzích také není o moc levnější.
Je obecně pravdou, že jakékoliv lepší Corsair ventilátory nejsou zrovna levné. I standardní AF120 ELITE s 25mm a bez RGB vychází na plných 20 dolarů (570 korun vč. DPH), 140mm verze AF140 Elite bez RGB je za 25 dolarů (710 korun vč. DPH), taktéž obojí s 5ti lety záruky. I tak je jsou ty 30mm verze opravdu hodně drahé a poměr cena/výkon tak není zrovna úžasný. Funkčně sice mají tu inzerovanou výhodu vyššího průtoku vzduchu při nízkých otáčkách a rozumné hlučnosti, a 120mm verze vyniká i statickým tlakem, ale že by to v běžné praxi dělalo až takový rozdíl, aby to stálo těch cca 1000 korun za jeden kus, to si upřímně nejsem moc jistý.
Corsair RS120 Max a RS140 Max jsou však objektivně rozhodně výborné univerzální ventilátory do PC skříní s vysokou kvalitou a zárukou dlouhé životnosti. Plní, co inzerují a ten vysoký průtok vzduchu při stále rozumně nízké hlučnosti, může být pro některé PC buildy zajímavý a vítaný. Ale mám prostě trochu obavy, zda cena přeci jen není až moc vysoká. Každopádně jsou rozhodně volba a možnost, a zajímavý přírůstek do nabídky kvalitních PC ventilátorů a doporučení si zaslouží.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|