Corsair SF1000 Platinum SFX – TEST a RECENZE 1000W ATX 3.1 mini zdroje SFX formátu pro malá PC Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 17 červenec 2024
Přejít na obsah
Corsair SF1000 Platinum SFX – TEST a RECENZE 1000W ATX 3.1 mini zdroje SFX formátu pro malá PC
Zdroj
Testy aneb plní, co slibuje?
Závěr a hodnocení

 

 

  • Zdroj

Balení je v současném designovém stylu firmy Corsair a obsahuje všechny podstatné informace.

Uvnitř udělal výrobce změny, prakticky vyhodil všechen igelit a jsou tu jen kartónové přepážky a zdroj je tam prostě naskládán, stejně jako kabeláž, a také adaptér z SFX na ATX pozici a odpovídající upínací materiál k tomu. Funkční a efektivní.

Designově Corsair proti starším verzím své SF série moc neměnil, kromě tedy nových konektorů. S ohledem na výkon zdroje, překvapí kompaktními rozměry jako každý podobně velmi výkonný model, kdy skutečně dodržuje SFX formát rozměrů a nepřesahuje velikostí ani těmi konektory apod. Celkové rozměry jsou tedy 125 mm x 65 mm x 100mm a váží 0,99kg.

Corsair u tohoto zdroje použil vlastní 92mm Fluid Dynamic Bearing Fan (NR092P), tedy maximum, co se do SFX formátu dá nacpat, má jen 15mm výšky samozřejmě, protože to místo uvnitř je třeba pro komponenty.

  • Kabeláž

Zdroj je plně modulární. Jde o nový ATX 3.1 standard. I když na krabici je stále uvedeno ATX 3.0, má podle výrobce minimálně vyhovovat novému 3.1, včetně tedy toho nového grafického „PCIe 5.1 konektoru“. Ten vyžadoval přepracování, protože původní návrh NVIDIA (ATX 3.0 s PCIe 5.0), která jej prosadila jako standard a objevil se zatím jen u jejích RTX 4000 grafik, měl vážné a nebezpečné konstrukční nedostatky. Asi jste slyšeli o hořících konektorech a spálených zejména velkých RTX 4090/4080 kartách. Prakticky každou to může postihnout a na vinně je špatný design konektoru, který umožňuje provoz i když není plně zasunut, což vytváří značné odpory a prostě jemné piny to dokáže zahřát a následně zahořet.

Výrobci zdrojů a další partneři tak přišli s přepracovanou verzí celého konektoru, který nazývají 12V-2x6, sice na první pohled může vypadat stejně, ale je zcela odlišný v některých základních konstrukčních aspektech, byť funkčně je fyzicky kompatibilní i se starší původní verzí konektorů (které se ale u dalších generací karet používat nebudou). Pro jasné odlišení se má objevit na zdrojích verze ATX 3.1+, což je tedy právě i tento. Kromě fyzických úprav konektoru došlo i k některých úpravám SW fungování a přenosu samotného napájení.

V případě nové verze SF Platinum zdrojů Corsair nasadil také upravený vlastní design malých konektorů, který nazývá Type 5 Micro-Fit. Jsou překvapivě s ohledem na výkon zdroje malé a drobné, ale nutné, aby se to na ten malý rozměr zdroje všechno vešlo.

Tomu odpovídá i zpracování kabeláže, které je „provázkové“, každá žíla kabelu je zvlášť a opletená. Samozřejmě délka všeho odpovídá SF formátu, tedy jsou kratší než u ATX zdrojů, protože je určen pro kompaktní skříně, kde by ta délka kabelů byla i na obtíž. Kabely mají různé tloušťky obvykle 16, 18 AWG až po 24AWG u komunikačních, samozřejmě rozdíl je v tom, jestli je kabel napájecí nebo jen monitorovací. Obecně jsou konektory jemnější, kabely také, ale u skutečně kompaktních skříní by to mělo být ku prospěchu a lépe se s tím pracovat v tom stísněném prostoru.

  • Vnitřní design

Pokud jde o vnitřní uspořádání, Corsair využívá opět známého výrobce Great Wall, co by OEM partnera. Jedná se navíc o vylepšenou již osvědčenou platformu, kterou jsme viděli už u starších SFX variant. Nově tedy by měla vyhovovat tomu ATX 3.1 standardu (SFX12V 4.1) atd.

Základem je pochopitelně dnes jedna silná 12V větev, což je dnes nejčastější konstrukce současných zdrojů s aktivním PFC. Asi se někteří mohou ptát, jak výrobce dokázal nabídnout v tak kompaktním provedení rovnou 1000W a současně Platinum efektivitu. Jedním prvkem, který tomu přispěl, je zjednodušení platformy, kdy nemá vůbec -12V větev. Testovaná 1000W verze má těch 1000W +12V při max. 83,3A.

Vnitřní uspořádání je velmi úhledné, kdy na tak výkonný zdroj překvapí jednoduchostí. Používá mix kondenzátorů, hlavní je japonský. Pasivy jsou poměrně kompaktní, je skutečně stále docela překvapivé, že v ruce držíme 1000W platinový zdroj, který se vejde prakticky na dlaň. Jako obvykle ale dodávám, že nejsme specializovaný „elektro-technický web“ takže nějaké další podrobné rozborky necháme v tomto směru pitvat nadšencům na jiných magazínech. Rychlým pohledem dovnitř tedy nezjišťujeme žádné nedostatky, zpracování je velmi kvalitní, výrobce dbal i na dobré uložení a zabezpečení spojů a kabelů. Nemluvě samozřejmě o odstínění a podporu všech bezpečnostních funkcí a standardů.

Podívejme se tedy na to, jaký je v praxi a zda všechno funguje podle předpokladů …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1630x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1809x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3921x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1295x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1227x
Komentářů: 1