Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM4 od AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost Gigabyte v podobě X570 AORUS MASTER a Radeonu RX 5700 XT taktéž v edici AORUS. Procesor je dvanácti jádrový Ryzen 9 3900X od společnosti AMD. Paměti poskytla společnost G.skill s modelem TridentZ Neo 32GB (2x16GB) DDR4 3600 MHz s RGB LED podsvícením. Operační systém jsem pak nainstaloval na 2TB NVMe SSD disk Seagate Iron Wolf 510 s kapacitou 1,92TB. Pro chlazení procesoru jsem zvolil BOX chladič dodávaný k procesoru.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček ventilátorů na auto přímo v BIOSu základní desky, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů, co si tuto skříň pořídí.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně je prostě nepředstavuje větší problém. Management kabeláže je sice trošku těžší, protože si musíte opravdu vyhrát s umístěním a obvázáním kabelů, aby to trochu vypadalo. Ovšem kdo staví PC do takovéto skříně, asi nějaké ty zkušeností mít bude.
Pojďme se tedy podívat, jak si skříň povede v praxi.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Maximum, které jsem naměřil, bylo 76°C. Bohužel BOX chladič u procesoru Ryzen 5 3900X není moc stavěný na trápení v OCCT a jedná se o takový základ, když nemá zbytí. Avšak stále dokáže v dobře větrané skříni procesor uchladit na rozumné teploty se stále přijatelným hlukem. Efektivita vnitřního airflow vynikající, protože skříň je zcela otevřená a ohřátý vzduch samovolně stoupá vzhůru, kde mu pomáhají ventilátory, které najdete v základním balení. Já osobně bych doporučil do této skříně klidně i vodní chlazení s větším 360 mm radiátorem, protože bude mít dostatek vzduchu k nasávání a jeho efektivita tak bude na skvělé úrovni.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 68°C. Edice AORUS od Gigabyte tedy ukázala velmi dobrý výsledek a grafická karta byla opravdu velmi tichá. V idle pak teplota spadla na hranici 45°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně. Každopádně tahle skříň tlumení hluku komponent rozhodně moc nepomáhá, takže pokud chcete ticho, musíte vybírat extra tiché komponenty a jejich odpovídající chlazení. Což je ale také vlastně pointou této skříně.
Takže k hodnocení …
|