Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM4 od AMD. Základní desku B550 PG Velocita poskytla společnost ASRock. Procesor jsem nakonec zvolil Ryzen 5 5600X s BOX chladičem. Grafickou kartu jsem zvolil Radeon RX 6600XT taktéž od ASRock v edici Phantom. Paměti poskytla společnost G.Skill s modelem TridentZ Neo 2x32GB DDR4 3600 MHz. Zdroj dodala společnost Fractal Design v podobě modelu ION+ 860W s platinovou certifikací.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček ventilátorů na auto přímo v BIOSu základní desky, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů, co si tuto skříň pořídí.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, skříň sice nepatří mezi ty obrovské, přesto se ale HW instaluje velmi jednoduše. Jak už jsem zmínil v předchozí kapitole, pouze je trošku náročnější uspořádat kabeláž od zdroje, ale není to nic hrozného, co by většina zkušenějších uživatelů nezvládlo. Pokud byste do skříně chtěli umístit vodní AIO chlazení na procesor, osobně doporučuji nainstalovat radiátor na strop skříně, protože pak budete mít vyrovnaný airflow, což jsem už zmínil v předchozí kapitole.
Pokud vaše deska podporuje RGB konektory, lze provést synchronizaci s ventilátory ve skříní. K tomu slouží vnitřní modul, z kterého vede propojovací kabel do základní desky. Pokud vaše deska tímto vybavena není, tak nezoufejte, barvy lze měnit i ručně.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skřině do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty jak během hraní her, tak i ve výpočetním programu. Maximum, které jsem naměřil, bylo 65°C. Pokud byste tedy na tento procesor dali nějaký AIO, srazili byste teploty ještě mnohem níže.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 66°C, ASRock použil velmi masivní chlazení, takže grafická karta byla po celou dobu i krásně tichá. V idle pak teplota spadla na hranici 39°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně. K nízkým teplotám dost pomohl masivní přísun studeného vzduchu z předních tří ventilátorů.
Takže k závěrům …
|