Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM4 od AMD. Základní desku X570 Aorus Master poskytla společnost Gigabyte. Stejně tak i SSD disk AORUS Gen4 7000S Premium 2TB. Operační paměti dodala společnost ADATA Spectrix D35G v konfiguraci 2x16GB DDR4 3200MHz CL16. Zdroj nakonec poskytla také společnost DeepCool s jejich modelem PN750M splňující normy nového ATX formátu 3.1 s modulární kabeláží, GOLD certifikací a výkonem 750W.
Procesor poskytla společnost AMD s modelem Ryzen 5 5800X3D, chlazený vodním chladičem Freezer III 420 ARGB od společnosti Arctic. Jedná se asi o největší AiO na trhu a zvolil jsem ho právě z důvodu abych otestoval možnosti této PC kříně do maxima. Aby bylo testování co nejlepší, použil jsem novou pastu Apex od společnosti Alphacool, která poskytuje vynikající přenos tepla 17 W/mK.
Grafickou kartu dodala společnost Gigabyte s modelem GeForce RTX 3080 10GB Eagle. Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček ventilátorů na auto přímo v BIOSu základní desky, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů, co si tuto skříň pořídí.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně nepředstavuje větší problém. Dokonce jsem nakonec otestoval i grafickou kartu ve vertikální poloze a jaký vliv to má na teploty. Když nevyberete nějak přerostlý model, vejde se sem i tradičně, ale výrobce zjevně počítá hlavně s vertikálním osazením, proto je tu dodávané příslušenství k tomu. Volba je tedy na vás.
- Provozní teploty a chlazení
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima. Maximum, které jsem u procesoru Ryzen 7 5800X3D s AiO od Arcticu naměřil, bylo 69 °C.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém testu 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 68 °C, karta byla na této teplotě i velmi tichá. V době nečinnosti pak teplota spadla na hranici 32 °C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně. Ve vertikální poloze jsem nakonec naměřil teploty zhruba o 1-2°C horší. Nicméně záležet bude i na umístění ventilátorů, pokud je osadíte na podlahu, výrazně to pomůže teplotám a chlazení skříně.
Obecně má tahle case velmi dobré možnosti pro opravdu výkonné chlazení a velké ventilátory, kdy můžete mít až 420mm výměníky současně anebo až 200mm ventilátory na podlaze a stropě. Prostě chladit i velmi výkonné komponenty, není problém. Snad jen fandové velkých věží na CPU budou zklamáni, ty se sem nevejdou a design skříně s nimi prostě nepočítá. Zezadu je ale zase opravdu hodně místa pro kabeláž atd.
K závěrům …
|