Strana 4 z 5
- Case v praxi – osazení komponent a provoz
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost ASUS v podobě ASUS Crosshair V Formula Z Gaming. Grafická karta pak ASUS řady Matrix s velmi výkonným a tichým chlazením. Procesor nejlevnější FX8300. Paměti poskytla společnost Kingston v podobě 2x4GB DDR3 1866MHz. Transcend pak poslal svůj SSD disk z nové řady SSD220S s přenosovou rychlostí 550/540MB/s. U zdroje jsem vsadil na platinový zdroj od bequiet!.
Do skříně jsem tedy namontoval SSD disk Transcend 480GB do pozice tomu určené. Instalace je to velmi jednoduchá, stačí disk zasunout do rámečku a přitáhnout pomocí čtyř přibalených šroubků.
Jako chlazení jsem vybral vodní set od stejné společnosti, aby to pěkně ladilo. Zde tedy DeepCool Captain 240 EX, na který jsem již dříve dělal recenzi. Radiátor jsem umístil do horní pozice, ke které se dostanete po sundání horního plastového krytu. Jde to velmi jednoduše pomoci uvolnění dvou mechanizmů umístěných na zadním kraji skříně. Také se mi velmi líbí, že toku vzduchu z radiátoru nebrání žádná perforace, vše je pěkně vybrané. Pokud byste měli radiátor na 2x140mm, skříň s tím počítá také.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a v BIOSU nastavil režim otáček ventilátoru na vodním chlazení na režim „tichý“. Přece jenom FX8300 se na základních taktech moc nehřeje a není potřeba velký chladící výkon
Pojďme se tedy podívat, jak si skříň vede z hlediska teplot a hluku.
Samozřejmě jsem nemohl neotestovat to, jak si skříň povede v reálném provozu a zda opravdu dostojí tomu, co slibuje výrobce ve svých brožurách. Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT a naměřil jsem teplotu pod 50°C. Ono FX 8300 se v základu opravdu moc nehřeje, hlavně s vodním chlazením. V klidu pak procesor měl 30°C. Měření proběhlo při pokojové teplotě 23°C.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 61°C a grafická karta byla stále hodně tichá. V idle pak teplota spadla na hranici 30°C stejně jako u procesoru.
Pokud jde o hlučnost provozu, je to přesně, co od této cenové kategorie čekáte. Skříň je vyrobena z ocelového plechu a plastových panelů nahoře a vpředu. Plexi bočnice a druhá pevná bočnice nemají samozřejmě žádnou odhlučňovací hmotu, jako najdeme u dražších skříní. V praxi tedy o to více záleží na použitých chladičích jednotlivých komponent, nicméně skříň nemá mnoho odkrytých perforací, vše je v podstatě zakryté, takže hlučnost je na slušné úrovni.
|