Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a provoz
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost ASUS v podobě ASUS Crosshair V Formula Z Gaming. Grafická karta pak ASUS řady Matrix s velmi výkonným a tichým chlazením. Procesorem je extrémní FX-9590. Paměti poskytla společnost Kingston v podobě 2x4GB DDR3 1866MHz. Transcend pak poslal svůj SSD disk z nové řady SSD220S s přenosovou rychlostí 550/540MB/s. U zdroje jsem vsadil na „platinový“ zdroj od Be Quiet.
Do skříně jsem tedy namontoval SSD disk Transcend 480GB do pozice tomu určené. Instalace je to velmi jednoduchá, stačí disk zasunout do rámečku a přitáhnout pomocí čtyř přibalených šroubků.
Grafiku jsem testoval jak v pozici přímo na desce, tak i s přiloženým PCI-E extenderem, kdy je grafika krásně vidět skrze plexi v bočnici. Vliv na výkon jsem změřil zcela nulový a je vidět, že DeepCool zvolil opravdu kvalitního výrobce.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a v BIOSU nastavil režim otáček ventilátoru i pumpy na 100%. Přece jenom FX-9590 si dokáže v OCCT říci až o 220W a na to potřebujete odpovídající chladící výkon. Pokud byste měli třeba nějaký ten Skylake od Intelu, zde by vám stačilo 5/7V jak na pumpě, tak i na ventilátorech a stále by byla veliká rezerva. Já chtěl ale vyzkoušet plný potenciál této skříně a daného vodního chlazení
Samozřejmě jsem nemohl neotestovat to, jak si skříň povede v reálném provozu a zda opravdu dostojí tomu, co slibuje výrobce ve svých brožurách. Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT a naměřil jsem teplotu pod 70°C. To krásně ukazuje výkon vodního chlazení, kterou skříň GENOME II disponuje. V klidu pak procesor měl 33°C. Měření proběhlo při pokojové teplotě 23°C.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 75°C a grafická karta byla stále hodně tichá. V idle pak teplota spadla na hranici 57°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně. Ještě dodám, že pokud je grafika v klasické poloze, jsou teploty v zátěži zhruba o 4-6°C lepší.
Pokud bych chtěl airflow ještě vylepšit, určitě bych doporučil do přední pozice osadit dva nasávací ventilátory. To by airflow hodně přidalo a ostatní ventilátory by pak klidně mohli běžet i na menší otáčky. Přece jenom podtlaková metoda, kterou skříň v základním nastavení od výrobce používá, je na výkon ventilátorů celkem závislá.
|