Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako obvykle jsme vyzkoušeli celou řadu komponent a kombinací do této skříně, abychom odhalili všechny záludnosti, které papírové specifikace nemusí plně zachycovat. Nová ARX 700 slibuje největší prostor ze všech skříní tohoto výrobce a musíme konstatovat, že je to znát.
Začneme tradičně u základní desky. Už zde se větší rozměry skříně, než jsme od tohoto výrobce zvyklí, velmi pozitivně projeví. Jak vidíte i velký E-ATX formát se sem vejde naprosto v pohodě a s rezervou, výrobce počítá se všemi průtahy pro kabeláž atd:
Vejdou se sem tedy i největší E-ATX současnosti, snad jen s obřími CEB už nepočítá, protože ta stěna, na kterou se deska montuje, se u průtahů kabeláže zvedá a case také není dostatečně vysoká. Nicméně i pro nejluxusnější běžné současné PC desky E-ATX, je tu místa hromada a také na kabeláž kolem.
V dnešní době, kdy velmi rychle narostly grafické karty, se spousta skříní potýká s problémem, aby se vešly. V tomto případě to opět není potíž! Vejdou se i ty největší, nejdelší a nejširší naprosto v pohodě:
Výrobce dokonce počítá se širokými kartami tak, že v tunelu je průtah pro kabeláž v přední části pod grafikou. Dokonce je tam i místo pro osazení dodatečného 120mm ventilátoru. Stejně bych ale doporučil delší karty podepřít. I při osazení největších současných karet, je v ARX 700 dost místa vpředu pro osazení výměníku vodního chlazení na přední stěnu. Case neumožňuje standardně vertikální osazení grafiky, lze využít některé dodatečné moduly, které tohle řeší a v této skříni je na to dost místa. Ale doporučuji zůstat u základu.
Příjemné je osazení zdroje, kdy tunel je dost vysoký na to, aby se klasicky zdroj dal osadit z boku, ale výrobce udělal i ten vyjímatelný zadní panel, ke kterému se zdroj šroubuje a to celé se pak připevní k šasi. Spodek skříně je pak opatřen měkkými podložkami pro uložení zdroje, takže to není kov na kov.
Case nepočítá příliš s osazením zdroje ventilátorem vzhůru. Prioritou je osazení směrem dolů, kde je perforace vybavená vyjímatelným/čistitelným mesh panelem zespodu. Bohužel tunel nemá výřez z boku tak, aby případně byly vidět zdroje vybavené bočními LED panely. To je jedna z drobných výtek, a může to některým uživatelům zhatit plány použití této skříně pro jejich PC.
Výtku mám také směrem k diskům. ARX 700 je dost velká skříň na to, aby nemusela mít jen jedinou pozici pro 3,5“ HDD. Už z principu by měly být dvě (pro zálohování), bohužel výrobce prostě nabízí jedinou pozici pro 3,5“.
Vynahrazuje to více 2,5“ pozicemi, kdy v této skříni našel a nabízí v základu hned 6 pozic (2x nad tunelem, 2x za deskou, 2x na šasi).
Skříň je dobře řešená, pokud jde o chlazení. Neřeší ale nijak utlumení hluku, takže to rozhodně nebude case pro co nejtišší PC buildy. Pokud jde ale o přístup vzduchu dovnitř a odvod ven, těžko mít nějaké výhrady.
Přední panel je kompletně mesh, horní také. Oba umožňují osadit spoustu ventilátorů. Horní panel 3x 120 mm nebo 2x 140 mm, přední má pak 3x 140 mm anebo 3x 120 mm. Zadní panel má až 140 mm ventilátor. A v základu jsou 3x 140 mm vpředu a 1x 140 mm vzadu osazeny.
Bohužel skříň nepojme 420mm výměník, přeci jen není tak vysoká, takže 3x 140 mm ventilátory tam mít můžete, ale tomu odpovídající výměník už tam za ně nedostanete. Maximem je 360 mm pro přední i horní výměník. A to současně při standardní 30 mm tloušťce. Vejdou i tlustější verze ale ne současně.
Klasický CPU tower chladič se pak vejde až 179 mm, což stačí s rezervou i pro největší aktuální modely. Obecně z hlediska chlazení nemám, co skříni vytknout.
Použité ventilátory STRATUS 140 PWM ARGB jsou OK, a jsou v té rozumné ceně celé skříně, což samozřejmě mnoho cílových zákazníků velmi ocení.
Takže k hodnocení …
|