Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM5 od AMD. Základní desku X670E Valkyrie poskytla společnost Biostar. Do té jsem vložil procesor Ryzen 9 7900X s vodním chlazením BeQuiet! Pro dosažení co nejlepších teplot a také k otestování vnitřního airflow ve skříni. Aby bylo testování co nejlepší, použil jsem novou pastu Apex od společnosti Alphacool, která poskytuje vynikající přenos tepla 17 W/mK. Operační paměti Trident Z5 NEO v konfiguraci 2x16GB DDR5 6000MHz CL32 dodala společnost G.Skill.
Grafickou kartu dodala společnost ASUS s modelem GeForce RTX 2080 8GB STRIX. Jako referenční disk jsem nakonec použil NVMe SSD disk Rocket 4 plus 2TB od společnosti Sabrent s rychlostí přes 7000MB/s. Celá sestava pak byla napájena zdrojem AORUS P1200W s platinovou certifikací. Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček ventilátorů na auto přímo v BIOSu základní desky, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů, co si tuto skříň pořídí.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně nepředstavuje větší problém. Samozřejmě design skříně je maximálně jednoduchý, prostoru pro disky je tu minimálně, ale všechno, co dnes typický uživatel podobné skříně může pro běžnou sestavu potřebovat zde je a ke všemu je dobrý přístup s ohledem na kompaktní rozměry tohoto midi toweru.
Pokud byste do skříně chtěli umístit vodní AIO chlazení na procesor, doporučuji ho dát na strop skříně, tedy odvádí teplý vzduch ze skříně rovnou, kdy vnitřní prostor je zásoben dostatečným přísunem studeného vzduchu díky předním třem 120mm ventilátorům. Odvodu také pomáhá čtvrtý nainstalovaný 120mm na zadní stěně. Všechny jsou ARGB a jsou to stejné ventilátory, které ENDROFY (SilentiumPC) používá i na dalších produktech, jako jsou právě některé AiO či tower chladiče CPU.
Co se týče zapojení skříně do RGB konektoru na desce, stačí zapojit jeden konektor, který vede z onoho RGB splitteru. Pokud vaše základní deska tento konektor nemá, lze podsvícení nastavit manuálně přímo tlačítkem na skříni, což je pozitivní.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
Maximum, které jsem u procesoru Ryzen 9 7900X naměřil bylo 80°C. To je velmi slušná teplota, protože tato nová generace procesorů od AMD běžně ataktuje teploty kolem 90-95°C. Zde jsem se tedy ani při nejvyšší zátěži nedostal přes hranici 81°C za což vděčím velmi výkonnému vodnímu chlazení Pure Loop 2 FX 280.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém testu 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 69°C, přece jenom jedná se o TOP model výrobce z předchozí generace a grafická karta disponuje opravdu masivním pasivem, karta byla na těchto teplotách i velmi tichá. V době nečinnosti pak teplota spadla na hranici 36°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně.
K závěrům …
|