Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM4 od AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost Gigabyte v podobě X470 Gaming 7 Wi-Fi. Grafická karta pak MSI RX 580 8GB GamingX Plus s velmi výkonným a tichým chlazením. Procesor je Ryzen 7 2700X od společnosti AMD. Paměti poskytla společnost ADATA v podobě modelu Spectrix D80 2x8GB DDR4 3200Mhz s RGB LED podsvícením. Zdroj dodala v rámci testu také společnost Be Quiet! v podobě modelu Dark Rock Pro 850W s platinovou certifikací. Pro chlazení procesoru jsem zvolil přibalený chladič Wraith Prism od společnosti AMD.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a otestoval na předním panelu funkci pro přepínání profilů pro RGB osvětlení pomocí ventilátorů a LED pásku pod bočním sklem.
Skříň je vhodná evidentně jen pro maximálně desky formátu ATX, větší E-ATX sem sice teoreticky dostanete, ale chybí potřebné upínání a také průtahy pro kabely ve správné pozici. Takže ATX je opravdu maximum, samozřejmě se sem dají dát mATX i ITX desky.
Ohledně montáže, zásadní výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně není problém. Prostor pro kabeláž je sice trošku omezen, protože mezi bočnicí a plechem je méně místa, ale pokud tomu člověk věnuje o něco déle času, není to problém. Velmi příjemný bonus je u skříně kompletně řešené RGB podsvícení, nemusíte tedy dokupovat žádné další LED pásky apod. Potěší i pěkné ventilátory, kterých je více než dostatečný počet :).
Pojďme se tedy podívat, jak si skříň vede z hlediska provozu a chlazení …
- Provoz a chlazení v praxi
Samozřejmě jsem nemohl neotestovat to, jak si skříň povede v reálném provozu a zda opravdu dostojí tomu, co slibuje výrobce na svých stránkách. Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Maximum které jsem naměřil bylo 57°C. Efektivita vnitřního airflow je opravdu výborná. Přední tři větráky dodávají opravdu velký objem studeného vzduchu, který ohřívá procesor a grafická karta. Ten následně samovolně stoupá směrem vzhůru, kde je odsáván zadním ventilátorem, zbytek pak samovolně utíká ze skříně jejím stropem. Tento systém bude výborně fungovat například i s vodním chlazením, kdy se osadí strop skříně radiátorem a skrze něj bude vyfukován teplý vzduch.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 58°C a grafická karta byla stále hodně tichá. V idle pak teplota spadla na hranici 33°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně. Sestava byla i v maximální zátěži tichá.
A jaký je tedy verdikt?
|