Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent, možnosti a omezení
Pochopitelně jsme vyzkoušeli novou DEFINE 7 v praxi. Až při osazování komponent objevíte nejen různé detaily, ale také narazíte na limity, které skříně obvykle mají a které vám specifikace ne vždy prozradí. Takže, na co jsme přišli u Define 7?
Nová Define 7 zachovává a vylepšuje možnosti R6. Zůstává tedy možnost osazení i velké E-ATX desky, velmi dlouhých grafik, a to vše v obou konfiguracích. Tedy jak se systémem předních „košů“ na disky, tak v systému „volného prostoru“.
Samozřejmě ideální je spíše osazení ATX desky, kdy tak máte přístup ke všem průtahům pro kabeláž. Ty totiž E-ATX částečně jinak blokuje, což, ale v téhle skříni není takový problém.
(DEFINE 7 XL je vážně VELKÁ!)
Pokud ale opravdu plánujete osadit hlavně E-ATX desku, nebo dokonce ještě větší CEB formáty, tak vás rovnou odkáži na větší verzi DEFINE 7 XL, která tohle umožňuje.
Stejná je i situace jako u R6, která přišla s možností i vertikálního osazení grafické karty. Tato možnost tedy zůstala i u R7. Příslušenství si ale musíte dokoupit zvlášť, Fractal jej nabízí. Je stále možné osadit i větší kartu vertikálně v kombinaci s „koši“ na HDD.
Osazení karty je jednoduché, žádná omezení ve standardní pozici nejsou. Jak vidíte i velká STRIX ROG se krásně vejde.
Tady je variabilita výrazně lepší, než snad u jakéhokoli konkurence, ale dokonce i proti předchůdci R6. Fractal našel další pozice pro HDD, které nově můžete dát i na strop. SSD pak můžete dát i na tunel atd. Na vše potřebujete jen držáky.
V základu jsou dodávány 6x držáky pro 3,5“ HDD (včetně 2 dole ve vyjímatelném koši na HDD), 2x držák pro 2,5“ SSD a 1x multi-bracket pro HDD/SSD/vodní pumpu. Pokud chcete další, musíte si je přikoupit, Fractal je nabízí v černém nebo bílém provedení.
Celkem se do skříně dá osadit hned 14(!) 3,5“ HDD najednou a k tomu ještě 4x 2,5“ SSD. Samozřejmě záleží na vámi zvolené vnitřní konfiguraci skříně.
Současně má skříň tu jednu 5,25“ pozici, což se u moderních skříní dnes už moc nevidí. Variabilita skutečně bezkonkurenční. Zpracování všeho jednoduché, funkční a velmi promyšlené. Montáž jednotlivých dílů je až snad na jeden šroubek s trochu složitějším přístupem, lepší než u předchůdce.
Osazení zdroje je také bezproblémové. Stačí oddělat držák na dvou rukou povolitelných šroubech, ten přidělat na samotný zdroj a zasunout vše zpět.
Zdroj lze mít jak ventilátorem dolů, tak nahoru. Tunel skříně má nahoře perforování. Omezeni rozhodně nejste délkou zdroje, vejdou se sem i ty největší „cihly“ a místa pro kabeláž bude stále dost a dost. Nepřekáží tak ani jinak vyjímatelný/posouvatelný koš na 2x HDD.
Pokud jde o možnosti chlazení, i tady je DEFINE 7 ještě lepší než R6. Nově se třeba vejdou 140mm ventilátory hned tři na strop i přední stranu v obou konfiguracích (tedy s koši na HDD i bez nich). Současně lze mít v obou konfiguracích až 420m výměník na stropě. Záleží samozřejmě pokud osadíte, nebo neosadíte tu optickou mechaniku.
Současně lze mít ve skříni 2x 360mm nebo 360 + 420 výměník vodního chlazení. Pro většinu uživatelů tedy více než dostatečné. Opět, pokud chcete, tak existuje ta větší verze DEFINE 7 XL, jež má prostor až na 2x 460mm výměník současně (nahoře a vpředu).
Další pozice na výměníky jsou na zadní stěně a na spodku. Jinak pokud jde o klasický procesorový chladič, tak díky širší skříni není problém ani s těmi největšími. Fractal udává podporovanou až 185mm výšku, do čehož se vejde s rezervou i třeba velká NOCTUA NH-D15 apod.
V základu Fractal osadil skříň svými tichými 3x 140mm Dynamic X2 GP-14 ventilátory s řízením otáček, ale i tak mají maximálně 1000ot/min. Nejsou tedy stavěny na maximalizaci chladícího výkonu, ale na opravdu tichý provoz.
Takže k závěru a hodnocení …
|