Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent, chlazení a omezení
Samozřejmě papírové parametry jsou jedna věc, druhá je praxe, kdy zjistíte, že ne všechno se sem ideálně vejde. Takže jsme jako obvykle skříň vyzkoušeli, prozkoumali detaily osazení jednotlivých komponent i celku. Na co jsme přišli?
Na rozdíl od větších modelů, kam se vejdou i velké E-ATX nebo dokonce CEB desky (XL verze), DEFINE 7 COMPACT je pouze maximálně pro ATX formát. S osazením větší desky není počítáno.
Kromě ATX se sem pochopitelně vejdou i menší formáty. ATX je ale ideální z hlediska průtahů kabeláže apod. Z hlediska osazení základní desky tedy žádný problém, velmi příjemná je i práce ve skříni, díky možnosti sejmutí prakticky celého horního panelu.
DEFINE 7 COMPACT má velikostně blízko populárnímu modelu Meshify C (Define C). Právě u grafické karty ale zjistíte, že v jednom podstatném parametru se liší. Skříň je zhruba o 2cm vyšší a především o 2cm širší.
To se nezdá jako mnoho, ale v případě, že budete chtít osadit velkou dlouhou grafickou kartu a ještě chlazení na přední stěnu, u Meshify C je to s některými komponenty problém, prostě se to nevejde.
U DEFINE 7 COMPACT to ale konečně možné je. Takže 31cm dlouhá grafika a před to se pořád s rezervou vejde výměník vodního chlazení i ventilátory pro něj. Z hlediska grafické karty tedy nejsme nijak omezeni.
Jediné, co tahle verze nemá, je možnost vertikálního osazení, protože je užší.
Tady se COMPACT od obou větších DEFINE 7 skříní liší výrazně. Prostor pro pevné disky je značně limitován. Zatímco větší verze mají 14, či dokonce 18 pozic pro 3,5mm HDD, COMPACT edice má jen 2 pozice v koši pod tunelem (ten je posuvný).
Rozšiřitelný je jen počet 2,5“ pozic, pokud si koupíte potřebné upínky a to až 4. SSD se v základu dají osadit na zadní stranu, s dalšími upínkami pak i dvě pozice jsou nad tunelem. Case samozřejmě nemá žádnou 5,25“ pozici, žádná přední dvířka atd. Tady se tedy nejvíce šetřilo místem.
Prostor na zdroj není příliš omezen. Zdroj se osazuje standardně, může být otočený oběma směry ventilátoru. Délka zdroje je prý maximálně 200mm2 při osazeném koši na disky atd. Do toho se samozřejmě v pohodě vejde většina zdrojů na trhu.
Case má opravdu výborně udělaný management kabeláže, zejména v kategorii podobně velkých skříní. Výrobce počítal se vším, všechno lze krásně uklidit atd.
Menší rozměry skříně znamenají ale také nutnost dávat pozor na to, jaké chlazení zvolíte. Pokud jde o klasický chladič na CPU, výrobce udává 169mm maximálně, do čehož se vejde většina chladičů v pohodě.
Horší je to s vodním chlazením, kdy DEFINE 7 a DEFINE 7 XL nabízí spousta místa i pro opravdu velké systémy a obří výměníky. COMPACT verze nikoliv. Přední panel je pro 3x 120mm nebo 2x 14mm ventilátory a tomu odpovídající výměníky (tedy max. 360mm).
Horší je to s horní pozicí, která pojme jen 2x 120mm ventilátory a tedy 240mm výměník maximálně. A pozor si musíte dát na to, že nesmíte současně osadit vyšší než 40mm RAM moduly, protože jinak se to tam všechno nevejde.
Na rozdíl od obou větších modelů je tenhle značně limitovaný prostorem u stropu.
A jaké jsou tedy naše závěry a hodnocení?
|