Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent
Papírové specifikace a limity jsou jedna věc, ale na mnoho věcí přijdete až když zkusíte věci namontovat dovnitř. Takže jsme novou DEFINE 7 XL pořádně proklepli a vyzkoušeli její možnosti. Na co jsme přišli?
Většina běžných skříní, které jsou na trhu a testujeme je, pojme maximálně ATX velikost desek. Ty lepší i hodně natěsno třeba E-ATX a tam končí. Je to samozřejmě v pořádku, protože většina (všechny?) běžných desek pro běžná PC, má tyhle rozměry maximálně. Co ale, když chcete více?
E-ATX do DEFINE 7 XL není samozřejmě žádný problém. Skříň má dokonce extra průchodky pro kabely pro tento formát, kdy stačí jen sejmout kryty, případně přendat gumová těsnění. Vtipné je, že ATX deska v téhle skříni, vypadá skoro jako Mini-ITX v jiných skříní. Bohužel já nemám v redakci žádnou obří CEB desku, se kterou bych to mohl vyzkoušet, ale vypadala by tam nějak takhle:
Jak vidíte, žádný problém. Skříň má 9 rozšiřujících slotů a je dostatečně vysoká a široká i na takové monstrum, a to se stále dopředu vejdou i ty disky.
Jak jsem už napsal, pokud máte půlmetrovou grafickou kartu, v téhle skříni je to v pohodě a s rezervou. Až 524mm dlouhá karta včetně předních ventilátorů. Pokud tam budete chtít i ty „koše“ na disky, tak se prostor zmenší na 359mm. To je stále samozřejmě více než dostatečné, protože i ty největší současné grafické karty mají kolem 320mm maximálně. Takže třeba námi osazená 31cm ASUS ROG STRIX grafika tam vypadá jako drobeček :).
Možná zajímavé pro některé uživatele, je vertikální pozice, která nemá možnost jen dvouslotové, ale u téhle skříně dokonce tříslotové grafiky. Nicméně jako obvykle nedoporučuji vertikálně osazovat grafickou kartu, pokud má běžné vzduchové chlazení. Ty ventilátory mají velmi špatný přístup vzduchu. Pokud ale máte grafiku s vodním blokem, je to bez problémů. Pochopitelně potřebné příslušenství, tedy PCIe rozšíření slotu atd., si musíte dokoupit extra.
Chcete si doma udělat server? Žádný problém. Do skříně lze naskládat klidně až 18 pevných disků najednou. Samozřejmě budete muset dokoupit některé upínky, v základu jich dostanete jen několik. I s plně obsazenými pozicemi se do skříně vejde ještě také 5x 2,5“ SSD (dva dozadu, tři na tunel pro které ale budete muset zase dokoupit případně upínání). Zkrátka možnosti jsou.
A i s tolika osazenými disky se na předek stále vejde výměník vodního chlazení před disky a za ně zase velká grafika.
Docela by mě zajímalo, kolik váží taková plně osazená skříň :). Každopádně pokud jsou vám běžné počítačové skříně malé, tak tahle to řeší a můžete zálohovat spousta domácích fotek a videí :). Variabilita tohoto modelu je skutečně unikátní a nemá prakticky konkurenci.
Víte, jak v běžných skříních občas máte potíž vyjít s místem pro zdroj, pokud máte koš na disky? Tak tahle skříň má ty koše vedle sebe dva a pořád tam máte dost prostoru na zdroj a kabely :). Jak vidíte, máme tam klasický ATX zdroj běžné délky. Problém by nastal až případně s nějakým velkým, ale pořád by se tam ty kabely vešly, speciálně když je pro ně hodně místa kolem.
Samozřejmě v téhle skříni si dejte pozor při výběru zdroje, aby neměl vyloženě krátké kabely, protože musí sahat docela daleko. Jinak ale žádný problém. Zdroj lze případně i otočit ventilátorem nahoru, tunel má perforování pro vzduch, ale samozřejmě prostor je udělaný hlavně tak, aby zdroj byl ventilátorem dolů.
A variabilita téhle skříně pokračuje také u chlazení, kdy dovnitř můžete nacpat opravdu hodně. Samozřejmě záleží na ostatních osazených komponentách, ale pokud necháte ten otevřený prostor (tedy bez předních košů) vejdou se tam i velké expanzní nádoby. V maximální konfiguraci lze mít současně osazen 480mm výměník nahoře, současně 420mm výměník vpředu, a ještě 240mm výměník na spodku.
Pokud budete chtít zachovat i 5,25“ pozice, kdy v základu je v příslušenství potřebná upínka, tak nahoru namontujete maximálně 280mm výměník a na přední pozici 360mm výměník. Všemu pak také odpovídají možnosti osazení ventilátorů:
Každopádně variabilita téhle skříně je úžasná. Snad jen kvůli tomu záměrně restriktivnímu přednímu panelu, není pochopitelně přístup vzduchu tak dobrý, jako kdyby tam byl mesh panel. Nicméně tahle skříň bere ohled na utlumení hluku, ne na maximálně nízké teploty.
Jinak pokud byste chtěli osadit klasický chladič na procesor, tak opět žádný problém. Výrobce uvádí až 185mm možnou výšku, což nemá ani největší model na trhu, jako třeba NOCTUA NH-D15S, která jak vidíte, tam má stále rezervu :).
Takže k závěrům a hodnocení ….
|