Fractal Design nedávno inovoval svou populární DEFINE sérii novou generací DEFINE 7. A opravdu se povedla. Jde o jednu z nejlepších počítačových skříní na trhu, určitě nejvariabilnější se skvělým funkčním provedením, a přitom stále rozumnou cenou. Pochopitelně jsem ji pro vás tedy otestovali:
Nedá se říci, že by DEFINE 7 byla malá skříň, jde o prostorný miditower, který bez potíží pojme i velké E-ATX desky, kompletní vodní chlazení, velké grafiky a spousta pevných disků. Nicméně v případě, že by vám přeci jen byla malá, nabízí Fractal řešení. A tím je verze Define 7 XL, která je výrazně větší. Tak velká, že pojme i dvouprocesorové SSI-EEB desky, 480mm výměníky vodního chlazení, nebo až 18 pevných disků!
Můžeme říci, že Define XL 7 je prostě o zhruba 20% zvětšená DEFINE 7, kdy nabízí stejná konstrukční řešení, stejnou variabilitu, jen prostě větší a více :). Je to zdaleka největší skříň, kterou kdy Fractal Design na trh uvedlo a navazuje na starší a stále prodávaný, ovšem o poznání jednodušší a také menší klasičtější Define XL R2.
Fractal Design Define 7 XL
Faktem je, že bych vás mohl v klidu odkázat na recenzi DEFINE 7 verze, protože tohle je vlastně o 20% větší jinak stejná skříň. Ale to zvětšení udělá hodně. Speciálně v téhle cenové hladině, kdy opravdu kvalitní a velké skříně jsou drahé. Tahle je však za stále velmi solidní a dostupnou cenu.
Zatímco už poměrně velká DEFINE 7 měří 547 x 240 x 475mm a váží 13,45kg, XL verze narostla na 604 x 240 x 566mm a 16,64kg. Je tedy o 23% těžší, výrazně delší a vyšší. Jen šířka (která je nadstandardní), zůstala. Když je dáte vedle sebe, najednou i jinak velká DEFINE 7, působí jako drobeček :).
Co znamenají větší rozměry, je asi jasné. Více místa pro komponenty. Define 7 končí u velikosti základních desek ve formátu E-ATX (max 285mm). XL edice ale pokračuje a pojme mnohem i větší SSI-CEB či SSI-EEB, tedy dvouprocesorové serverové obří desky. A to má stále možnost osazení velkého množství disků na přední, ale i další pozice. Konkrétně se do téhle skříně vejde klidně 18(!) klasických 3,5“ HDD (jen si musíte přikoupit extra upínky).
Do skříně se také vejde až 549 mm dlouhá grafika. Ano, pokud má vaše grafická karta více než půl metru, tak do téhle skříně ji bez problému osadíte. A vejde se před ní ještě chlazení. A to ne malé. Na přední panel a také na strop se vejde až 480mm velký výměník vodního chlazení.
Podívejme se tedy na tohoto drobečka podrobněji :).