Strana 4 z 5
- Montáž a možnosti skříně v praxi
Počítačová skříň má plnit především funkci ochrany a umístění našich komponent.
Fractal Design DEFINE R6 je velikostně midi tower s variabilním uspořádáním, takže se podívejme konkrétně, co nabízí.
Největší a velmi dobrou změnou je, že R6 na rozdíl od R5 pojme i E-ATX základní desky. U R5 to nešlo proto, že Fractal udělal prostor pro desku jakoby „zapuštěný“, takže prostě se tam nic většího než ATX dát nedalo. Nebylo jak. R6 však E-ATX desku pojme, i když má to malé omezení:
Jak vidíte, E-ATX deska je širší, a tak už z větší části překrývá průtahy pro kabely, což je největší problém pro hlavní napájecí kabel (24-pin), který je dost tlustý, ale lze jej prostě vést o kus dál. Zbytek kabelů, jako SATA, se tam ale pořád vejde normálně. Takže regulérně je R6 použitelná pro běžné E-ATX (max 285mm šíře) desky.
Jak vidíte, klasická ATX deska má prostoru kolem hromadu. Samozřejmě se tam dají dát i všechny menší formáty, tedy mATX a ITX.
U předchozí R5 existovalo značné omezení, kvůli předním košům, s těmi byla potíž nejen kvůli grafikám už kolem 30cm délky, ale také možnosti osazení výměníku na přední pozici. R6 je mnohem lépe řešena.
Fractal vyřešil vše tak, že ve skříni můžete mít grafiku dlouhou až 440mm, nebo prostě běžné dlouhé grafiky i přes 30cm, pořád tam ale můžete mít všechny pozice pro HDD a ještě můžete mít vpředu výměník AiO!
Ale pozor, R6 nabízí i možnost vertikální montáže grafické karty. Potřebujete samozřejmě redukci z PCIe x16. Fractal bude v lednu prodávat extra příslušenství v podobě Flex VRC-25 za 40 dolarů (1050 korun vč. DPH), které je pro R6 přesně navrženo.
Fractal mě jej poslal jako jednomu z prvních na vyzkoušení. Takže jsem jej namontoval, musíte jej tedy umístit na ten tunel nad zdrojem, a grafiku do něj zasadíte. Použil jsem největší kartu, kterou mám po ruce, tedy novou Sapphire Radeon NITRO+ RX VEGA 64, která má délku 31cm a je také hodně vysoká. Jak vidíte, vejde se tam na délku úplně akorát, delší kartu už tam takhle nestrčíte, tedy ne pokud chcete zachovat všechny pozice pro HDD (pokud ne, tak tam můžete mít grafiku jak chcete dlouhou).
Osobně ale musím říci, že vertikální osazení karty v této skříni a jím podobných, je čistě designová záležitost. Funkčně jej nedoporučuji. Obecně vzato na něj nejsou nereferenční grafické karty navrženy, a především značně omezuje jejich chlazení. Pokud by bočnice měla průduchy a ventilátory tak měly přístup ke vzduchu, tak by to bylo OK, ale to právě nemají a přístup vzduchu z předních pozic ventilátorů je omezenější. Fungovat to bude, ale počítejte prostě, že teploty na GPU budou vyšší, chlazení tak může být hlučnější nebo při dnešních funkcích dynamického řízení taktu, a tedy výkonu, o několik % pomalejší, než ve standardním umístění. Nicméně pokud máte zájem si svou grafiku prohlížet v celé nádheře i za chodu, tak tahle skříň to umožňuje, zejména grafiku jako je Sapphire NITRO+, s výrazným RGB podsvícením přední části.
Pokud jde o disky, Fractal dokázal vymyslet, jak mít ve skříni optickou mechaniku, minimálně šest 3,5“ pevných disků a ještě klidně 280mm výměník vpředu. Tady musím říci, že proti DEFINE R5 mě nová R6 nejvíce překvapila. R5 sice měla koš pro dvě 5,25“ mechaniky, koš pro 5x 3,5“ HDD a koš pro 3x 3,5“ HDD, ale ta variabilita nebyla ideální. Kvůli délce karty jsem tam stejně musel mít jen jeden koš na disky (tedy 5x HDD maximálně) a i když jsem měl jen jednu mechaniku, musel tam strašit koš pro dvě.
R6 však prostě umožňuje mít naráz osazenu dlouhou grafiku, 1x 5,25“, 6x HDD a ještě mít 240/280mm výměník AiO vpředu! Skvěle vymyšleno. Samozřejmě pokud chcete můžete se zbavit všech těch pozic, posunout celou tu stěnu zepředu dozadu a mít celý předek jen pro chlazení (až 360mm výměník).
Ta možnost a variabilita tady je a je prostě skvělá. A pozor, když to uděláte, neznamená to, že jste přišly o všechny pozice pro HDD. Pořád máte dvě, protože na tu stěnu lze dozadu dva 3,5“ disky „zavěsit“.
Pro 2,5“ SSD jsou vyhrazeny dvě pozice vzadu za základní deskou, případně lze tyto nástavce vzít a umístit nahoru na tunel vpředu. Technicky vzato tedy v rozvržení bez předních košů skříň pojme 2x 3,5“ HDD a 2x 2,5“ SSD maximálně, v základu ale pojme 1x 5,25“, 6x 3,5“ HDD a 2x 2,5“ SSD. Nicméně pozor, pokud seženete další držáky HDD a dáte tam jen max 29-30cm dlouhou grafiku, tak můžete osadit HDD na všechny pozice a těch je tam celkem 11 (musíte tedy sehnat dalších 5 držáků, 4 pokud chcete mít i mechaniku nahoře)).
Počítačový zdroj je umístěný dole, ventilátorem na podlahu. Do chlazení skříně tedy nepromlouvá. Zdroj se zasouvá zezadu, technicky vzato skříň pojme i obří 300mm dlouhé modely, a je tam spousta místa pro kabely.
Jak už bylo řečeno, skříň přichází v základu již osazena kvalitními 140mm ventilátory Fractal Design DYNAMIC X2 GP-14. Dva jsou vpředu, jeden je vzadu. Více vlastně netřeba. Dopředu se jinak vejdou 3x 120mm, nahoru také 3x 120mm, dolů 2x 120mm. V případě 140mm jsou to dva dopředu, tři nahoru (dva když chcete mít koše), a dva dolů.
V případě výměníků vodního chlazení záleží na konfiguraci. Ale v 280mm můžete mít vpředu běžně, až 280mm se vejde i na podlahu, nahoře pak v extrému může jít až 420mm a dozadu 120mm. Obecně Asi nejlepší je, že se dopředu vejde 240/280mm i se všemi koši.
Jinak na procesor lze dát také klasický chladič a vzhledem k velké šíři skříně prakticky neexistuje chladič, který by se sem nevešel. Fractal oficiálně uvádí výšku 185mm. Tady omezení opravdu není. Osobně musím ale říci, že neodporučuji využívat horní pozice pro výměníky a ventilátory, zbytečně tím narušíte proudění vzduchu i odhlučnění a také toho místa tam není zase tak moc. Ale pokud chcete, je využitelná. Současně se všemi možnostmi a koši lze mít ve skříni 2x 240mm a 1x 280mm výměník. Na horní pozici potěší i vyosení osazení ventilátorů a výměníku, které je nově posunuto k bočnici dále do desky, takže už tam nekolidují chladiče VRM na desce s ventilátory apod. Chytré.
Takže k závěrům a osobním poznatkům …
|