Strana 5 z 5
Fractal Design DEFINE R6 udělal velkou radost. Samozřejmě jsem o této chystané skříni věděl už hodně dlouho a potěšily výrazné a promyšlené změny vůči R5 modelu, který jsme sám používal doteď. A právě do R6 si postavím nový PC.
Co se mě líbí je prostě větší a chytřejší modernější variabilita. Možnost mít vpředu osazené vodní chlazení, nahoře mít současně odhlučnění a stále mít všechny koše na disky případně i mechaniku a ještě libovolně dlouhou grafiku, to prostě potěší a u R5 to nešlo. Co nešlo u R5 bylo i osazení E-ATX základní desky, což u R6 bez potíží jde.
Fractal nadále drží strategii rozumné ceny a rozumné kvality. Osobně si myslím, že je vše OK, by´t kdyby stála skříň o 1000 korun více, mohly by být asi některé plechy (zejména na kostře) o něco silnější. Odhlučnění skříně pomáhá hlavně proti zvukům typu pískání cívek apod. Nové řešení horní části skříně je podle mě také výrazně lepší než u R5. Skleněnou bočnici osobně nepotřebuji, ale nevadí mě, vypadá skvěle, a hlavně skvěle funguje jako bočnice. A pořád můžete skříň koupit i s pevnou bočnicí, anebo by se dala dát skleněná bočnice i na druhou stranu ;).
Myslím si, že velkou konkurenci Fractalu představuje NZXT (nová řada H), které je designem přeci jen zajímavější, odvážnější a některé prvky má vyřešeny ještě lépe. Ale zase není tak variabilní, což je v případě DEFINE R6 velká výhoda. Výběr tedy máme a rozhodně zajímavý, NZXT je více na design, Fractal je jednodušší designově, ale variabilnější funkčně, takže si můžete vybrat, co se vám hodí. Mám rád DEFINE řadu právě s ohledem na rozumnou cenu, funkčnost variabilitu a odhlučnění a R6 je jednoznačně přesně tím, co jsme proti R5 chtěli, přičemž design zůstává vlastně jednoduchý a bez zbytečností.
Fractal se ale přeci jen trochu odvázal. V první řadě je zde tedy možnost vertikální montáže grafické karty, kdy v lednu se objeví přímo od Fractalu v prodeji potřebné příslušenství (Flex VRC-25), které já jsem vám dnes už mohl tedy demonstrovat. Stát vás bude 1000 korun. Vše funguje OK a vypadá to velmi pěkně. Což je ale tak asi jediný důvod, proč grafickou kartu takhle montovat do jakékoliv podobné skříně. Osobně tento typ montáže nedoporučuji, je totiž funkčně horší, znatelně hůře se karta chladí, což má vliv na teploty, hlučnost i výkon! Ale prostě ta možnost tady nově od Fractal je, někteří ji chtěli, takže určitě je dobře, že to Fractal jako dokoupitelnou možnost nabízí.
Pokud bych měl najít jednu věc, kterou si myslím Fractal mohl vyřešit lépe, tak je to určitě ten USB Type-C konektor vpředu. V základu chybí a fakt že během Q1 2018 dorazí vyměnitelný panel, který bude navíc tento typ konektoru obsahovat (Connect D1), to rozhodně nezachraňuje, protože nezlobte se na mě, ale 800 korun za něco, co mám jen kvůli jednomu konektoru platit nechci a je to plýtvání materiálem. Dobře, Fractal nepočkal na výrobu a uvedl R6 skříň dříve, ale tak snad tedy během Q1 bude ten panel s tím Type-C konektorem už v základu na všech dodávaných kusech. Absence Type-C konektoru nyní je tedy drobná vada na kráse (ale dá se bez něj žít). Jinak totiž hledat na této skříni s tím co umí, nabízí a co stojí chyby, je dost těžké.
Solidní je totiž cena, více než solidní. Verze s plnou bočnicí stojí 130 dolarů tedy cca 3500 korun vč.DPH, verze se skleněnou bočnicí (TG) je pak za 150 dolarů, tedy cca 4000 korun vč. DPH. Rozhodně excelentní cena za velmi funkční, variabilní a pěknou skříň. Definitivně jedna z nejlepších, ne-li nejlepší skříň v této velikosti a cenové třídě, byť je konkurence rozhodně silnější a zajímavější, než byla kdysi. Fractal Design DEFINE R6 je výborným nástupcem modelu R5, ale lepší ve všech ohledech! Přináší přesně to, co bylo u R5 problém a nedořešené. U R6 mám prostě možnost mít všechno, velkou E-ATX desku, velkou grafiku, hromadu disků mechaniku, a dokonce i současně vodní chlazení ve předu. To vše v pěkné, rozumně chlazené a utišené skříni za více než férovou cenu. Za mě tedy jednoznačné doporučení a všechny palce nahoru!
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|