Je tu! Fractal Design nahrazuje vynikající DEFINE R5 ještě lepší DEFINE R6. A dnes si ji otestujeme.
Fractal Design Define R6 – TEST a RECENZE
nového krále počítačových skříní střední třídy?
Je tu! Fractal Design nahrazuje vynikající DEFINE R5 ještě lepší DEFINE R6. A dnes si ji otestujeme. Společnost Fractal Design ze Švédska asi netřeba představovat. Za několik posledních let se výborně etablovala na trhu a její skříně patří k tomu nejzajímavějšímu, co kvalitního trh za velmi rozumné peníze nabízí. Letos jsme testovali hned několik jejich nových modelů a stále je na všech znát, že se Fractal snaží za opravdu rozumnou cenu nabídnout, co nejlepší kvalitu a hlavně funkčnost, přičemž už se nevyhýbá ani čistě designovým prvkům.
To nejlepší a nejcharakterističtější představuje řada Fractal Design DEFINE v čele s DEFINE R5, která byla poslední dva roky TOP modelem. Velice variabilní skříň s mnoha možnostmi, dobrým chlazením a velmi dobrým a funkčním utlumením. Samozřejmě jsme ji testovali a sám tuto skříň používám od té doby.
Nicméně doba pokročila a některé prvky jsou u DEFINE R5 již dnes docela omezující. Například velké koše pro disky či optické mechaniky nejsou dostatečně variabilní, neumožňují ideálně osazení výměníku AiO na přední pozici, chybí oddělení prostoru pro zdroj a zbytek skříně a tak dále. Jedním z největších problémů je ale fakt, že do DEFINE R5 prostě nedáte základní desku formátu E-ATX, což vzhledem k tomu, že některé platformy jsou tvořeny hlavně deskami této velikosti, je problém. Jediná skříň od Fractal Design, která E-ATX pojme je velká BigTower DEFINE XL R2, která je ale na trhu ještě déle, takže koncepce je ještě starší. Nyní ale nastupuje DEFINE R6!
Fractal Design DEFINE R6 do akce
Dnes vám tuhle skříň tedy mohu osobně představit, mám ji tady na hraní už nějakou dobu a protože jsem dosud používat osobně DEFINE R5, mohu dost srovnávat. R6 je fakticky velmi inovovaná R5, ostatně základní design skříně je dobrý, nicméně skříň je kompletně nová v řadě věcí. A samozřejmě s mnoha modernějšími prvky, aktuálními dnes ve světě skříní. Co si zachovává je celková koncepce značné variability, kdy ji můžete přestavět jak do moderní podoby velké prostoru, kde už nezabírá místo optická mechanika ani HDD, tak můžete mít i tyto věci stále! Stejně tak zachovává jednu z hlavních vlastností DEFINE série, tedy lepší utlumení hluku.
Fractal Define R6 se bude dodávat hned v několika provedeních. Buď ve verzi s moderní pěknou skleněnou bočnicí, anebo s klasicky pevnou bočnicí (stejná na obou stranách). Na výběr pak máte hned ze 4 barevných variant. Černá s bílými prvky, Gunmetal s bílými prvky, čistě černá a pak velmi výrazná bílá s černými prvky.
DEFINE série je pověstná svou vyřešeností v základu, tedy má z výroby vyřešené chlazení i odhlučnění. Najdete zde již osazené 2x 140mm ventilátory vpředu a 1x 140mm vzadu. Pevné bočnice mají pěnové odhlučnění, přední panel i horní panel jej má také. Skříň má dvířka, protože stále umožňuje osazení i optické mechaniky. Novinkou je možnost použití základní desky až o velikosti E-ATX (až 285mm šíře) a také vertikální možnost montáže grafiky, kdy Fractal bude dodávat za příplatek i potřebnou Flex VRC-25 redukci, kterou mě Fractal exkluzivně zapůjčil, takže vám ji dnes také předvedu.
Parametry skříně vidíte v tabulce, DEFINE R6 je oficiálně Midi Tower, vnitřní konstrukce je ocelová, některé části jsou plastové a čelo je z kartáčovaného hliníkového plechu. Celá skříň váží solidních 12,4kg.
Mě osobně zajímalo, jak je na tom skříň, pokud budeme chtít využít možnosti osadit optickou mechaniku, všech 6 košů na 3,5“ HDD a přitom bych rád měl 280mm výměník na přední pozici a dlouhou grafiku, což je u R5 docela problém, nemluvě o E-ATX základní desce, což je u R5 vlastně neřešitelné.
Rovnou tedy prozradím, že DEFINE R6 tohle všechno dokáže a je obrovským praktickým zlepšením a stále přitom stojí výborné peníze.