Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Fractal Design Define S2 je jedna z nejlepších skříní ve své cenové hladině. Nabízí skvělé funkční zpracování, spoustu prostoru, chytře řešení funkční detaily atd. Základní verze nemá vlastně žádné zbytečnosti. Dnes testované VISION verze a zejména RGB edice, ale „zbytečnosti“ mají. Nicméně z hlediska praktického použití a možností je stejná po stránce osaditelných komponent i chlazení jako standardní DEFINE S2, takže bych vás v podstatě mohl odkázat na tu starší recenzi. Ale pro pořádek to tedy ukáži znovu.
Čím potěšila současná řada DEFINE R6/S2, to je možnost osadit i velké E-ATX desky. Neříkám že ideálně, protože pořád zablokujete polovinu velikosti bočních průtahů kabelů, ale vejde se tam funkčně.
Stejně si myslím, že ta skříň mohla být třeba o 1cm ještě delší, čímž by osazení E-ATX bylo stejně pohodlné jako ATX formátu. Jak ale vidíte v praxi, oba formáty se vejdou i tak.
Přístup k desce je bezproblémový, stejně tak průtahy kabelů jsou po všech stranách a distanční podložky jsou již namontované.
Vzhledem k prázdnému přednímu prostoru je jasné, že CASE pojme jakoukoliv současnou kartu, jedno jak dlouhou, nejste zde omezeni. A vejde se jich i více.
Kromě klasického horizontálního usazení podporuje tahle skříň opět i vertikální montáž, ale musíte si koupit patřičné příslušenství, které Fractal samozřejmě samostatně také nabízí a vyzkoušeli jsme ho už u R6 verze.
Osobně vertikální osazení grafiky vřele nedoporučuji, pokud má vaše karta klasický chladič s ventilátory, jen zhoršíte její chlazení i výkon. Vertikální osazení ale nebude nijak vadit kartě, která má fullcover vodní blok, naopak ten díky tomu vynikne.
Zatímco R6 má možnost osazení i velkého počtu 3,5“ disků současně s osazením předního výměníku, Série DEFINE S2 nemá tuhle modulární možnost. Ale to prostě nevadí. Dnes už se zkrátka optické mechaniky pro 5,25“ pozice ani klasické HDD příliš do nových PC neosazují, natož do luxusnějších sestav. Přední pozice v této skříni je tak vyhrazena třeba expanzní nádobě vodního chlazení apod. Do S2 se vejdou jen 3 klasické 3,5“ HDD a mají na to speciální koše na zadní stěně, které navíc chytře mohou sloužit i jako držáky a zakrytí kabeláže. Pro klasické 2,5“ disky je zde celkem 5 možných pozic, ovšem jen dvě jsou v základu vybaveny potřebným rámečkem a oba jsou na stěně za deskou.
Pokud jde o napájecí zdroj, je zde opět hromada místa i pro ty největší ATX zdroje na trhu. Montáž je zezadu, kdy sundáte ten držák, namontujete jej na zdroj a zdroj pak zezadu vsunete do skříně.
Pozice je udělaná tak, že zdroj má být ventilátorem dolů. Teoreticky je možné jej i otočit, kdy tunel nad zdrojem má perforace. Žádné komplikace ohledně montáže zdroje nejsou, jen na něj samozřejmě skrze tunel neuvidíte z té hlavní strany.
No a teď tedy k chlazení. DEFINE S2 VISION sice používá skleněné panely, ale neobětovala nic z praktičnosti a výkonu chlazení. Přístup vzduchu je dobrý, vpředu je filtrování a současně nijak nebrání pohledu na ty tři velké 140mm ventilátory. Kompromis je samozřejmě u horního panelu, který se v základu nedá pro osazení ventilátorů či výměníku vodního chlazení použít, protože je zde ten skleněný panel. Ten lze ale vyměnit za standardně dodávaný držák a filtr, jako je tomu u standardní S2 i R6.
Skříň má tedy možnost osazení až devíti 120/140mm ventilátorů, v základu jsou tři 140mm vpředu a jeden 140mm na zadní stěně. VISION přichází také se standardním modulem pro připojení všech možných 9ti ventilátorů a řízením otáček automaticky, nebo skrze základní desku.
Pokud jde o osazení klasického chladiče na CPU, nejste omezeni velikostí, skříň je tak široká, že i největší modely jakým je třeba NOCTUA NH-D15 s až 17cm na výšku, se vejde s rezervou. Pokud jde o výměníky vodního chlazení, zde už omezení jsou. Maximem jsou 360mm výměníky, ale vejdou se i dva současně.
No a jak to tedy všechno funguje v praxi?
|