Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako obvykle jsme skříň osadili různými komponenty a vyzkoušeli tedy možnosti a limity. Výrobci sice uvádí jasné parametry a omezení, ale ne se všemi komponenty je to stejné. Takže jak je to v dnešním případě?
V případě základní desky je to jednoduché. Maximem je mini-ITX formát, má jasně definovanou pozici.
Jediné, co lze ovlivnit je prostor pro CPU chladič, kdy celá ta vnitřní přepážka se dá posunout ve 3 definovaných pozicích, což zvětší/zmenší prostor pro výšku CPU chladiče (55 až max 70mm), ale současně o to zmenší/zvětší prostor pro šířku GPU.
Skříň je sice poměrně kompaktní, ale nejde o model, který by se snažil maximálně minimalizovat rozměry a svůj objem. Takže je tu prostor i pro velké grafické karty. Nicméně nevejdou se všechny. Řada luxusních karet a edic má dnes kolem 350mm délky, a to se sem nevejde. Maximem je 326mm délka.
Současně je tu omezení na šířku, klasické 2 až 3 slotové karty jsou v pohodě, ovšem opět ty velké edice s téměř 4 sloty, ty sem nedostanete. Opět je posunem té vnitřní přepážky možné vytvořit prostor pro až 3,1 slotu vysokou kartu, nebo „jen“ 2,4 slotu. S tím ale připomínám, souvisí pak prostor pro CPU chladič na druhé straně.
Takže upozorňuji, že některé ty luxusní edice výkonných grafických modelů se sem nevejdou (například ASUS STRIX edice RTX 7900 XT/XTX nebo RTX 4080/4090), ovšem třeba referenční Radeon RX 7900 XTX od AMD se vejde naprosto v pohodě. Není také problém s přístupem vzduchu. Naopak má karta výborný přístup, hned od podlahy od ventilátorů, současně jsou perforace v bočnici, takže prostě žádný problém.
Předchozí ERA umožňovala osazení i jednoho 3,5“ disku, nová ERA 2 tuhle možnost vůbec nemá. Jsou zde jen pozice pro 2,5“.
A to dvě v koši a další dvě na té vnitřní přepážce, mezi zdrojem a přepážkou. Prostor pro tyhle dva je ale závislý na pozici té vnitřní přepážky, kdy je možné ji využít jen v pozici 1 (16mm výška SSD) a 2 (9mm výška SSD).
Vzhledem k tomu, že většina dnes využívá M.2 formát disků a kvalitní Mini-ITX mají dvě pozice pro ně, je ten počet 2,5“ pozic dostatečný. Alternativně by se sem dal při troše snahy nacpat i 3,5“ disk, ale s kompromisy, pokud jde o délku GPU nebo případně na strop, ovšem Fractal oficiálně možnost 3,5“ disku neuvádí a neudělala pro něj nativně místo.
Novinka má možnost osazení pouze SFX/SFX-L formátu zdroje. Větší ATX sem nedáte. Ale to nevadí, i SFX dnes mají klidně 1300W, takže o výkon zdroje nouze nebude. S hlučností to bude samozřejmě o něčem jiném.
Z hlediska přístupu vzduchu to není špatné, ale zdroj je prostě osazený uvnitř skříně vedle desky a nabírá vzduch z vnitřního prostoru, a hlavně ten ohřátý fouká do prostoru pod sebe, což samozřejmě není ideální. Ale jinak to asi vymyslet nešlo, kvůli kabelům. Pro ty je naštěstí místa dost, i když samozřejmě v každé kompaktní skříní, stejně jako této, je nutné věnovat úklidu větší pozornost. Fractal v přehledném manuálů dává dobré typy a ukázky, jak kabely poklidit a upevnit.
Ač jde o kompaktní skříň, je v ní překvapivě hodně místa i na velmi výkonné chlazení. Skříň umožňuje osazení i klasického CPU chladiče, ovšem podle pozice té vnitřní přepážky může mít max 55mm nebo 70mm na výšku. Více se sem prostě nevejde.
Na trhu je pár kompatibilních chladičů, ale výběr je docela omezený a samozřejmě výkon většiny z nich je limitovaný a nestačí úplně pro ty nejvýkonnější mainstreamové CPU na trhu. Fractal evidentně tak více spoléhá na AiO chlazení.
A pro takové je zde hodně místa. Na strop se vejde 240 až 280mm výměník s odpovídajícími ventilátory. Prostoru mezi deskou a stropem je na to hodně. Alternativně se vejdou dva 120mm výměníky za sebe, takže je teoreticky možné mít kapalinou chlazený CPU i GPU zvlášť.
Obecně je to s ohledem na kompaktní prostor vymyšlené dobře z hlediska chlazení skříně i výkonných komponent. Snad jen ta pozice zdroje, kdy fouká teplý vzduch pod sebe do prostoru nasávání vzduchu zvnějšku by u třeba 1000W odběru mohl být problém. Ale takový extrém v této skříni by snad nastat neměl v případě drtivé většiny cílových uživatelů a jejich sestav. Jinak prostě nasávání od spodu, byť perforace jsou poměrně restriktivní, a protahuje to skříň až nahoru, kde je vhodné mít tedy další ventilátory, či tedy AiO s nimi.
Z hlediska hlučnosti patří k průměru, mohutné šasi by sice mělo tlumit hluk, ale současně poměrně restriktivní perforace nutí ventilátory pracovat na vyšších otáčkách. Takže nejvíce hlučnost ovlivní samotný výběr komponent z hlediska jejich efektivity, a tedy požadavků na výkon chlazení.
Takže k závěrům …
|