Společnost Fractal Design je dobře známa pro své velmi funkční, a současně jednoduché elegantní skříně, kde kombinuje vysokou funkčnost a kvalitu s běžnými materiály. Takže její skříně stojí i rozumné ceny. Dnes se ale podíváme na zcela nový model, kde si výrobce zkouší nový přístup. Představujeme kompaktní elegantní Era ITX!
Fractal Design Era ITX
Tohle není první mini-ITX case od tohoto výrobce. Společnost má v nabídce už řadu let sérii NODE se třemi poměrně unikátními modely, kdy dva jsme testovali. Zejména Node 304 (a 804) jsou poměrně unikátní vnitřním uspořádáním. Není to tedy poprvé, co Fractal zkouší něco trochu jiného, nicméně NODE modely pořád mají ty hlavní prvky Fractal skříní, tedy elegantní jednoduchý design, použití běžných materiálů a velmi dobrou cenu.
ERA ITX je jiná. V první řadě, vnější design není vůbec jednoduchý. Má hodně členitý vnější panely a používá nejen ocel a plast, ale zejména hliník. Obě bočnice jsou z tvarovaného hliníku.
Zajímavý prvek je na horním panelu, kde můžete mít buď krásné dřevo, nebo tmavé temperované sklo. To, co tam budete mít záleží, jakou barvu skříně si v základu vyberete. ERA ITX se hodně liší od jiných modelů tím, že se v základu nabízí v pěti ne úplně standardních kombinacích. Stříbrná a šedá mají ten horní panel z dřeva (každá ovšem v jiném lakování) a zlatá, modrá a černá mají horní panel z temperovaného skla. Ty panely jsou mimochodem odnímací a lze je vyměnit za plně průchozí filtr, který je součástí příslušenství.
ERA ITX tedy vypadá, jako žádná jiná skříň v nabídce Fractal Design. Co zůstává je ovšem funkčně propracovaný vnitřní prostor se zajímavou variabilitou. Skříň je rozměrově minimalistická, má 325 x 166 x 310mm a objem 16 litrů. Ovšem i tak pojme výkonné komponenty s možností až 240mm vodního chlazení.
Vejde se dovnitř také dvouslotová grafika s až 295mm délkou. Až 120mm může mít výšku chladič na CPU. Skříň umožňuje osazení ATX nebo SFX zdroje, současně můžete mít uvnitř až 2x 3,5“ HDD nebo až 4x 2,5“ SSD/HDD. Vše má ovšem svá kombinační pravidla, na což se dnes podíváme.
Tohle je rozhodně unikátní řešení a takový pokus Fracta Design o něco jiného ITX pro nadšence.
V našem případě se dnes podíváme konkrétně na tu stříbrnou verzi s tím krásným neobvyklým světlým dřevěným panelem nahoře. Jaká tedy je v praxi?