Strana 1 z 4
- Fractal Design Fans – TEST Venturi HP, Dynamic GP a Silent R3
120mm a 140mm ventilátorů
V redakci nám přistála kompletní rodinka ventilátorů Fractal Design. Jaké jsou a co nabízí? Součástí drtivé většiny chlazení je něco tak zdánlivě banálního, jako ventilátor. Přitom ty dva kusy plastu jsou velmi podstatnou záležitostí, která bude ovlivňovat nejen výkon, ale hlavně hlučnost chlazení. A naším cílem je mít chlazení nejen co nejúčinnější, ale v domácích podmínkách hlavně i co nejtišší. Výrobci ventilátorů tak obojímu věnují hodně pozornosti, a to především proto, že obě věci jdou proti sobě.
Pokud chcete mít chlazení co nejúčinnější, potřebujete pořádný průtok vzduchu, což znamená u ventilátorů hlavně vysoké otáčky. No ale to samozřejmě jde proti požadavku nízké hlučnosti, protože i když uděláte ložisko a motor ventilátorů tiché, pořád se musíte vypořádat s aerodynamickým hlukem, který vytváří lopatky ventilátoru. Za posledních 10 let prošly ventilátory pro PC opravdu velkým vývojem, ač pořád vypadají na první pohled stejně, tak někteří výrobci věnovali obrovské finance a úsilí konstrukci tvaru lopatek, stejně jako konstrukci ložisek a tak dále. A na nabídku jednoho z nich, se dnes podíváme.
- Fractal Design ventilátory
Společnost Fractal Design určitě už znáte. V současnosti jeden z velmi populárních výrobců hlavně počítačových skříní, které jsou ceněné pro svůj výborný poměr cena-kvalita, kdy se Fractal nesnaží o vyloženě nejlevnější návrh, ale o skutečnou funkční i designovou kvalitu za rozumnou cenu. Jeho DEFINE, Node, ARC a Core série PC skříní jsou populární a věnujeme se jim v recenzích vždy, když se nějaká nová zajímavá objeví, nedávno jsme tu měli například:
Fractal Design ale nabízí i vlastní AiO chlazení, výkonnou a velmi kvalitní řadu KELVIN, kterou pro ni vyrábí Alphacool, jež má dnes asi vůbec nejlepší design. KELVIN je dokonce rozebratelný a rozšiřitelný. Nedávno jsme tu měli parádní a nejvýkonnější model v řadě, KELVIN S36:
No a Fractal má i počítačové zdroje Integra a Edison:
No a jak PC skříně, tak AiO chladiče, tak napájecí zdroje, všechno Fractal osazuje svými vlastními ventilátory. Nejčastěji Dynamic GP modely, ale Fractal má i další verze, včetně nedávno představené TOP řady.
- Fractal Design Silent Series R3
Nejlevnější a nejnižší řadu tvoří Silent Series R3, které existují ve verzích 40, 50, 60, 80, 92, 120 a 140mm a Fractal je používá hlavně pro levnější řady svých PC skříní.
Představují nejlevnější a nejjednodušší řešení. Dodávají se v pěkném provedení s černým rámečkem a bílým rotorem.
- Fractal Design Dynamic Series GP
Prostřední řada ventilátorů, které se používají do většiny DEFINE skříní a stejně tak na AiO chladiče tvoří modely Dynamic GP. Ty se prodávají jen ve 120mm nebo 140mm provedení.
V současnosti existují už i novější X2 GP modely, ale ty v testu dnes nemáme. Co stojí za zmínku, tak Dynamic ventilátory jsou jediné, které má Fractal v bílém i černém provedení.
- Fractal Design Venturi Series
Nejnovější řadou ventilátorů jsou modely Venturi, které jsou zaměřeny na maximálně kvalitní provedení. Mají i zcela odlišné provedení s kompletně gumovými rohy konstrukce. Mají opletené kabely a další „luxusní“ prvky. Mají také dvě zcela odlišná provedení.
Existují 120mm a 140mm modely a to ve verzích HF a HP PWM, které se velmi podstatně liší designem lopatek. Otestujeme si obě.
A jaké jsou tedy v praxi?
|