Strana 4 z 5
- Case v praxi – montáž komponent
Jako obvykle samozřejmě vyzkoušíme skříň v praxi. Na řadu věcí přijdete až teprve když si zkusíte komponenty osadit, protože ne vše je tak, jak se tváří. Začněme tedy s Fractal Design Focus G.
Námi testovaná verze je určena pro až ATX desky. Mini Focus G je pak jen pro maximálně mATX. Do naší skříně se tak bez potíží vejde ATX deska. Case nemá v základu osazené distanční matice, takže je tam musíte namontovat z příslušenství.
Výhodou je velký otvor na tom vnitřním panelu, takže chladič na CPU se dá namontovat i s deskou již uvnitř skříně. Fractal udělal kabelové průtahy kolem desky, ale jako obvykle v levnějších stísněnějších skříních, je to opravdu jen tak tak s použitelností.
Vzhledem k tomu, že ve skříni není klasický koš vpředu, není prostor pro grafiku fakticky omezen. Jak vidíte, osazená 31cm dlouhá a 2,5 slotová ASUS STRIX GTX 1080 Ti se tam krásně vejde.
Fractal v parametrech uvádí až 380mm pro grafiku, což dnes ale žádný z běžných modelů nemá. Problém nebude ani se dvěma grafikami pod sebou.
Skříň má vyjímatelný koš na dva disky s jednoduchými šuplíčky, do kterého 3,5“ disk snadno oblečete. Nebo místo něj tam můžete dát 2,5“ disky. Technicky vzato se tam najednou vejde 3,5“ i 2,5“ disk, když je dáte proti sobě na jeden šuplík.
Třetí standardní pozice pro 2,5“ SSD je pak na druhé straně case vzadu. K dispozici jsou pak ještě dvě 5,25“ pozice nahoře ve skříni. Co se nám líbí je fakt, že výrobce odsunul koš na disky tak, aby se dopředu bez potíží vešel i větší výměník pro vodní chlazení.
Na rozdíl od dražších skříní, zde není fyzické oddělení prostoru pro zdroj a kabeláž od zbytku skříně. Materiálově by to bylo drahé. Pozice na zdroj je tak viditelná. V našem případě jsem tam osadil krátký 140mm zdroj a navíc modulární, což je pro tuto skříň doslova ideální.
Delší zdroj už by podstatně zmenšil prostor pro kabeláž, ale vejde se tam. Nicméně opravdu doporučuji omezit všechny kabely na minimum, protože vzadu mezi zadní stěnou a bočnicí kam kabely protáhnete, není moc prostoru v této skříni.
Skříň je v základu vybavena dvojicí 120mm ventilátorů. Nezvykle jde o LED verze Silent Series LL ventilátorů Fractal. Jsou podsvícené bílé a působí velmi dobrým designovým dojmem. Hlavně ale dobře a tiše chladí.
Ve skříni bych ale doporučil ještě pořídit třetí 120mm ventilátor a osadit jej na tu zadní pozici, pak je průtok ideální. Už se obejdete bez podsvícení ;). Na stropě je pak místo na dva 120/1400mm ventilátory. V předu se kormě osazených 120mm modelů dají osadit i 140mm.
Co se nám velmi líbí je fakt, že Fractal pamatoval na AiO i v této skříni. A to na nejlepší možné pozici vpředu, kdy se tam krásně vejde 240mm výměník, například právě vlastní Fractal Design CELSIUS S24. Vejde se tam i 280mm, ale spodní 5,25“ pozice musí zůstat prázdná. 240mm radiátor se vejde i na horní pozici. Pokud jde o výšku klasického chladiče na CPU, výrobce uvádí maximum 165mm na výšku.
A jaké jsou tedy finální poznatky a dojmy?
|