Společnost Fractal Design nabízí nejen velmi dobré skříně a chlazení, ale také napájecí zdroje pro naše počítače. Aktuálně rozšiřuje svou nabídku ION modelů o verze s 80Plus Gold účinností, které jsou cenově znatelně dostupnější než špičkové modely ION+ PLATINUM, které jsme testovali dříve.
Pokud jde o vzhledový design, Fractal nicméně použil velmi podobnou konstrukci jako u ION+, tedy velmi elegantní a funkční zároveň. Součástí nové řady Ion Gold jsou modely 550W, 650W, 750W a 850W. Všechny v rozumně kompaktním ATX provedení s rozměry 150x150mm a chlazené velkým 140mm ventilátorem Fractal Design Dynamic série. Samozřejmě kabeláž je i zde plně modulární.
Do redakce nám dorazily dva modely. A to 650W a 850W, ale dnes se podíváme na ten nejvýkonnější. Pokud se ptáte, kdo je OEM partnerem, a tedy fyzicky výrobcem platformy, tak jde o známou společnost High Power. Ta vyrábí pro mnoho jiných značek i výrobců sestav. V tomto případě ve spolupráci těchto dvou firem je použita modernější „GOLD“ platforma, poměrně robustní a modernizovaná, aby vyhověla požadavkům ATX 2.52 standardu atd. Využívá mix primárně japonských a sekundárních Taiwanských kondenzátorů. Na tuhle řadu zdrojů pak Fractal nabízí solidních 7 let záruky.
Fractal Design ION Gold 850W
Nejvýkonnější model v řadě je ale jinak svými rozměry a provedením shodný s těmi slabšími modely. Není tedy nijak delší. Přesto tu nějaké samozřejmě fyzické rozdíly jsou. 850W je „uvnitř“ robustnější, má také více konektorů a kabeláže než základní slabší varianty.
Výrobce vsadil na vlastní 140mm ventilátor (Fractal Dynamic série), který má pro každý výkonový Ion Gold model jiné parametry a charakteristiku. U slabších verzí se může točit pomaleji, protože nároky na chlazení jsou nižší. 850W jej ale může pustit až na 2000ot/min v maximech. Nicméně většinu času se točí mnohem pomaleji (i v plné zátěži) a zůstává tedy dost tichý. Udávaná efektivita je 80 PLUS GOLD, tedy minimálně 89% a lepší (230V EU). Jaká je realita? To si samozřejmě dnes proměříme.