Strana 4 z 4
Testujeme a ověřujeme hlavně to, zda zdroj v běžném provozu zvládne, co slibuje, a hlavně co má a zda je zpracován tak, aby to zvládl i delší čas. Proto nás netěší, když testovaný zdroj (nebo i jiný produkt) nedokáže v reálnu nabídnout, co slibuje. Třeba méně kvalitní zdroje udávají nějakou hodnotu W, ale zjistíte, že ji nedokáží poskytnout, v lepším případě se vypnou někde na 85% zátěže, v horším případě rovnou shoří a vezmou s sebou i jiné komponenty ve vašem PC :(. Stejně tak se u nekvalitních zdrojů vyskytuje často kolísání napětí a napájení na jednotlivých větvích, což jednak poškozuje komponenty, ale především může způsobovat různé problémy, například nestabilitu PC, mylně pak přisuzované třeba problémům s Windows apod.
U testovaného nového Fractal Design ION Gold 850W jsme nezaznamenali žádný problém ani potíže. Všechny specifikace, všechny zásadní oblasti, ve všech testech splnil vše s rezervou a bez nejmenšího zaváhání. Stejně jako u jiných modernizovaných GOLD platforem v poslední době, je na tom i tento velmi dobře s účinností, ale také se zvlněním, kdy začínám mít pocit, že ty stávající předpisy a limity by se mohly i výrazně zpřísnit, protože i tyhle vlastně normální cenově dostupné běžné zdroje se tam vejdou s extrémní rezervou. Možná je na čase, požadovat od těch zdrojů více. Prostě zvýšit požadavky na efektivitu apod.
Po stránce funkčnosti tedy absolutně žádné výhrady. Zdroj s rezervou plní, co slibuje. Alespoň tedy u 850W verze. Jak jsou na tom slabší, si otestujeme jindy, v redakci máme ještě 650W variantu. Pokud jde o další aspekty. Solidně je na tom zdroj s chlazením, kdy Fractal vsadil na ventilátor vlastní výroby. A šel i cestou jednoduchosti, kdy zdroj nemá žádný pasivní mód. Ventilátor běží stále a je tichý.
Slušně jsou na tom i kabely. Respektive běžný průměr, kdy z hlediska provedení Fractal vsadil na plochý design jako u všech svých aktuálních modelů zdrojů. Mě osobně tento typ kabeláže vyhovuje nejvíce. Délka je OK, nic, co by vybočovalo z normálu. Tradičně, jako u všech plně modulárních zdrojů můžeme vést diskusi, jaký význam má dělat modulární 24-pin, CPU a PCIe napájecí kabely, když je připojené musíte mít vždy. Ale bylo mě vysvětleno, že prostě zákazníci si to tak přejí, takže výrobci to tak všichni dělají. I když z hlediska designu je to vlastně nevýhoda a zbytečnost.
Jediná věc, o které se dá nad Fractal Design ION Gold sérií diskutovat, je ta záruka 7 let. Někteří soupeři mají 10, ale hodně zdrojů také 5 či často jen 2 roky. Takže Fractal sice není v tomto ohledu nejštědřejší, ale pořád patří k tomu lepšímu. A pokud jde o cenu, tak tady je dnes těžké to úplně hodnotit. Ceny materiálů a výroby i dopravy značně stouply, navíc po zdrojích je velká poptávka (těžaři), takže ceny jsou trochu na houpačce. Oficiálně si výrobce účtuje za 850W model 110 dolarů/EURO tedy zhruba 2899 korun vč. DPH, což je více než solidní.
Připomínám, že efektivnější podobně vypadají Ion+ 860P (PLATINUM) verze stojí zhruba necelé 4 tisíce korun, takže nezanedbatelný rozdíl. A i v rámci GOLD konkurence patří k nejdostupnějším takto výkonným a kvalitním zdrojům. Takže Fractal Design ION Gold 850W není jen solidně kvalitní zdroj ve všech směrech, ale nabízí i velmi dobrý poměr cena/výkon se 7lety záruky. Takže jednoznačně doporučujeme. Pokud třeba uvažujete si na něco připlatit, tak zajímavá je určitě účinnější 80Plus PLATINUM verze ION+ 860P ;). Testovali jsme dříve zde.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|