Strana 1 z 5
- Fractal Design Meshify 2 Compact Lite RGB
– TEST a RECENZE kvalitní cenově dostupnější skříně
Fractal Design se zjevně rozhodl zaplavit trh svou nabídkou počítačových skříní, a tak uvádí další a další verze svých nyní pěti hlavních sérií, které se u různě překrývají. Jednodušší FOCUS 2 konkuruje zajímavější POP sérii, nad kterou jsou různé varianty MESHIFY 2 a DEFINE 7 a ještě je tu unikátnější TORRENT řada. Fractal má tak nacpaných mezi 2 a 5 tisíci korunami nyní desítky modelů (počítáme i různé barevné varianty). A přesto pořád nachází místo pro další novinky :).
Aktuálně tak na trh zamířila nová verze populární MESHIFY 2, konkrétně ve velikosti Compact. Vedle té klasické Meshify 2 Compact nově s RGB, přichází ještě jednodušší varianta Meshify 2 Compact Lite. Právě na druhou jmenovanou se dnes podíváme v recenzi. Jde totiž fakticky o nejlevnější variantu kvalitní MESHIFY 2 ve velikosti ATX, začínající tak na ceně kolem 100 dolarů.
- Fractal Design Meshify 2 Compact Lite RGB
Meshify 2 Compact jsou menší ATX verze odvozené od klasické velké MESHIFY 2. Ale není nejmenší, protože na trhu je ještě dnes Meshify 2 Mini (mATX) a Nano (mini-ITX). Na druhé straně pak ještě obří Meshify 2 XL. Ještě jste se v tom neztratili? Ne? Dobře …
Takže aby to bylo ještě zajímavější, existuje také varianta Meshify 2 Lite v té standardní velké verzi a nově byla na trh vydána ještě ona kompaktnější (stále ATX) verze Meshify 2 Compact Lite. Čím se liší tyto LITE edice od ostatních Meshify 2 variant? Jednodušší konstrukcí. Skříně vypadají skoro stejně, ale ten celý horní panel u LITE verzí není oddělitelný + pár úspornějších drobností ve výbavě (absence Type-C konektoru v základu, který si můžete případně dokoupit). Cílem je prostě stáhnout výrobní a tedy i prodejní cenu. Třeba ta větší Meshify 2 Lite stojí 3700 korun, zatímco běžná Meshify 2 je za 4500 korun. Není to nezanedbatelný rozdíl s ohledem na jinak stejný prostor, a z 99% vlastně stejné vlastnosti a kvalitu skříně jako celku.
Hlavním rozdílem je tedy ona konstrukce horní části. U Lite verze je tvořena pevnou součástí těla s výřezy pro chlazení a magneticky uchycenou kovovou mesh. U klasické verze je tvořena oddělitelnou vnitřní kovovou přepážkou sloužící i jako držák ventilátorů apod., nad kterou je masivní filtr a nad tím vším ještě horní panel s mesh:
Tenhle možná pro některé poměrně drobný detail je ovšem naprosto zásadní, pokud jde o výrobu. LITE styl je výrazně jednodušší = levnější. Samozřejmě není tak „ergonomicky zajímavý“, ale pro drtivou většinu uživatelů v tom funkčně není tak velký rozdíl. Ty komplikovanější verze s tím složitým stropem jsou pochopitelně o poznání dražší, takže na trhu proti konkurenčním skříním stojí více. A tohle právě cíleně řeší LITE varianta, která je cenově mnohem konkurenceschopnější.
LITE verze jinak nemá v základu Type-C konektor, což je další šetřící opatření. Ovšem vše ostatní je stejné jako u klasické Meshify 2 Compact verze. Což znamená prostor, velmi kvalitní zpracování a materiály, o třídu lepší, než je obvyklé u většiny skříní ve stejné cenové hladině, natož v té nižší. A hodně prostoru i pro větší chlazení a komponenty, byť Meshify 2 Compact je určena samozřejmě jen pro maximálně ATX desky a není tak dlouhá jako standardní Meshify 2. Je ale stále široká, takže pro 90% i výkonných komponent na trhu žádný problém.
Fractal na trh uvedl Meshify 2 Compact Lite v tradiční černé verzi bez RGB, kontrastní bílo-černé bez RGB a námi testované černé s ventilátory Aspect 12 RGB v základu, což se ale odrazilo ve vyšší ceně. Takže se na novou skříň podívejme podrobněji …
|