Strana 4 z 5
- CASE v praxi – montáž komponent
Protože už pro vás kolega nedávno otestoval DEFINE C TG se stejnou vnitřní konstrukcí, neukážeme vám dnes vlastně nic moc nového. Je to z pohledu montáže a jejích možnosti úplně stejná skříň.
Tato case tedy umožňuje montáž maximálně ATX velikosti desek. Cokoliv většího sem prostě nedáte, protože prostor pro desku je mírně zapuštěný a větší formát by tak přesahoval už na zvýšenou boční část.
Skříň nemá v základu namontované distanční matky, ty jsou v příslušenství. Takže je nezapomeňte namontovat, navede vás k tomu i jeden vytyčovací, který tam už je.
Vzhledem k uspořádání skříně není problém ani s nejdelšími grafickými kartami, když je v předu jen ventilátor. Pokud dopředu namontujete jen ventilátory, počítejte s cca 315mm na délku, což se vejde s každou kartou na trhu. Ale pozor!
S výměníkem, co má třeba dalších běžně 30mm už jste jen na 285mm délky karty maximálně, a to už některé velké nereferenční modely překračují, tak pozor na to! Prostě výměník a 300mm grafiku tam nenacpete, skříň je krátká. Je však zjevně udělána na to, že tam tak dlouho karty cpát nebudete a ideálně tam osadíte grafiky s vodním chlazením.
Není žádný problém s výškou grafiky, kdy skříň je sice užší, ale stále velice prostorná.
Omezený je počet disků, které do skříně můžete osadit. K dispozici jsou jen dvě 3,5“ pozici v koši, další 3 pozice jsou pak vyhrazeny pro 2,5“ disky. Vzhledem k tomu, že dnes ale většina koupí hned M.2 SSD je to trochu jednodušší.
Pro většinu bude tak počet pozic pro disky v této skříni zcela dostatečný. Pokud jde o jejich montáž, Fractal používá stejný způsob, jako vždy. U HDD je to včetně proti-vibračních podložek. Koš na 3,5“ disky lze také kompletně vyjmout a pak máte prostor pro jeden 3,5“ HDD přímo na dně skříně.
Zdroj se montuje zezadu skříni, kdy sundáte rámeček za skříně, namontujete jej na zdroj a celý jej zasunete zezadu dovnitř a přitáhnete. Pozice je kompletně kryta a fakticky se vůbec neúčastní vzduchové výměny uvnitř skříně.
Z hlediska prostoru pro zdroj zde nejste nijak výrazně limitováni. A to ani když posunete koš na disky dál od předu skříně aby se tam vešel zároveň výměník. Výrobce pak doporučuje maximálně 175mm zdroje, což jsou ale hodně velké cihly. Většina zdrojů je kratších. Pochopitelně je výhodnější mít modulární zdroj, jednodušeji se uklízí kabely.
Tahle skříň má velmi dobře vyřešené možnosti chlazení a lze do této skříně osadit i velmi výkonná vodních chlazení. Na vše je zde prostor. V základu skříň dorazí se dvěma 120mm ventilátory (jeden vpředu, druhý vzadu). Samozřejmě jich můžete osadit mnohem více.
Vpředu je místo na celkem 3x 120mm nebo 2x 140mm, horní pozice pojme až 2x 140mm, zadní pak jen 120mm stejně jako pozice na dne skříně. Samozřejmě pozice pro ventilátory kopírují pozice pro možné velikosti radiátorů.
Nejlepší místo je v předu, kam se vejde až 360mm radiátor (nebo 280mm). Na horní pozici pak můžete osadit současně až 240mm, pozor ale na jeho tloušťku protože místa je zde méně kvůli desce atd. Na zadní pozici lze dát 120mm radiátor.
Do skříně lze osadit samozřejmě i klasický chladič na CPU, výrobce uvádí výšku 175mm, nám se tam bez problémů vešla i NOCTUA D15. Osobně bych však tuhle skříň opravdu doporučil na osazení alespoň AiO chlazením, na které je zde ideální místo vpředu.
A jaká je tedy skříň celkově v praxi?
|