Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako obvykle jsme vyzkoušeli osazení různých komponenty, kdy speciálně u dnes testované skříně (a miniITX modelů obecně) je hodně omezený prostor a zkrátka řadu běžných komponent sem nedostanete.
Mood není zase tak restriktivní mini-ITX, nesnaží se být za každou cenu co nejmenší, takže kompromisy nejsou až tak velké. Ale pochopitelně nějaká omezení tu jsou.
Jasné je vše u desky, kdy podporován je maximálně mini-ITX formát (17x17cm). Nic většího se sem osadit nedá:
Zadní výstupy jsou orientovány na podlahu, kde je ke všemu dost přístupu zespodu skříně a je tak možné nenápadně vést kabely. Prostoru kolem desky, a hlavně nad ní, je v této skříni dost, tedy na poměry tower mini-ITX.
Mnohem větší pozornost při výběru musíte věnovat grafické kartě. Skříň sice pojme i výkonné modely, ale maximální rozměry karet jsou jasně dané:
Takže některé opravdu velké současné karty sem nenacpete. Například ROG STRIX edice ASUS je bez šance. Menší hlavně reference i výkonných modelů, ale nejsou problém.
Například tedy náš referenční Radeon RX 7900 XTX 24GB se vejde ideálně. Osazení karty je ale trochu nepříjemné, kdy ten PCIe riser kabel musíte vést pod deskou a grafikou, tedy klade docela odpor a dotýká se přímo topící grafické karty. Neměl by to být problém, ale je to trochu natěsno.
Karta a její ventilátory mají jinak přímo přístup ke vzduchu, kdy je hned za předním panelem a nasává tedy čerstvý vzduch (teoreticky).
Jasně daný je i zdroj, jeho pozice je nad základní deskou a vejdou se sem jen SFX či SFX-L modely. Tedy ty hodně kompaktní zdroje:
Ale to není problém, protože i takové dnes mají hodně W a vysokou účinnost a modulární kabeláž. Ta se tu hodí, kdy vedení kabeláže je jako u všech kompaktní mini-ITX skříní, docela oříšek a musíte se trochu snažit ;). Ale prostoru je to docela dost.
Ne každý dnes potřebuje pozici pro 3,5“ nebo 2,5“ klasický disk. Pravda, na mini-ITX deskách máme se štěstím 2x M.2 pozice, takže je možné, že mnohým přijdou vhod i ty klasické diskové pozice. Fractal se s tím vypořádal slušně.
Je tu prostor i pro jeden 3,5“ disk, jinak se dají osadit 2x 2,5“ disky. Fractal využil prostoru a použil extra upínky a držáky. Nemám co kritizovat.
Koncepčně má tahle skříň využívat jeden velký horní ventilátor, který vytahuje vzduch nahoru a fouká pryč ze skříně stropem. Perforace pro přístup vzduchu jsou jen v panelech zepředu (kde je grafická karta) a zezadu (kde je základní deska s CPU chladičem).
Ten 180mm ventilátor je rozhodně silný, ale také je slyšet. Současně záleží, jak moc výkonné komponenty použijete. Protože Mood je vlastně podobného konceptu jako Xbox X konzole, ovšem ten jeden ventilátor stačí jen na omezené celkové TDP. Můžete mít jen pasivy na CPU i GPU ale prostě jen do určitého počtu W. Většina běžných herních PC komponent je výkonnější a žádá si více.
Alternativně tedy lze skříň vybavit až 2x 140/120mm ventilátory, ovšem pak počítejte jen s 70mm místa pro klasický CPU chladič. Jinak tam lze mít až 114mm vysoký chladič.
Alternativně se tam dá osadit i AiO. Fractal v klasicky kvalitním návodu nabízí propracovaná schémata všech možností. I jak srovnat kabeláž. Celkově to funguje, ovšem chlazení není úplně nejlepší, kdy přístup vzduchu do skříně je hodně restriktivní.
K závěrům …
|