Strana 4 z 5
- V praxi – osazení a chlazení
Jako obvykle jsme otestovali skříň v praxi s různými komponenty abychom ověřili, jaké jsou limity a možnosti. Jako vždy totiž zjistíte věci, jež parametrové tabulky neuvádí apod.
Začněme u desky. Fractal oficiálně uvádí u NORTH podporu pro maximálně ATX formát a menší ITX a mATX. Nepřekvapí tedy, že se tam ATX bez potíží vejde:
Pokud se ptáte, zda se vejde i E-ATX, tak přestože Fractal oficiálně tuto možnost neuvádí, zjistil jsem, že některé menší E-ATX se vejdou, ale je to těsně. A není to tak příjemné pro ty průtahy kabelů:
Oficiálně se tedy E-ATX formát nevejde, skříň je celkově o něco kratší než modely, u kterých Fractal tuhle možnost oficiálně nabízí.
Kratší délka je poznat už u grafické karty, kdy maximum je 355mm délka karty, pokud tam budete chtít i výměník před to, počítejte tak s 300mm:
Do toho se ale většina karet vejde, i když některé ty nové obří modely určitě ne. Tak na to pozor případně. Jinak je Case dostatečně široká apod. Nemá možnost vertikálního osazení, ale s některým z univerzálních držáku se to tam dá osadit, což by mohlo být zajímavé v kombinaci s tím MESH bočním panelem.
Oficiálně NORTH nabízí 3x 3,5“ a 2x 2,5“ pozice. Ale jsou zde jen dva 3,5“ držáky. Duální držák 2,5“ SSD je na své obvyklé pozici za deskou. Technicky se ale do té jedné 3,5“ upínky dá dát 2,5“ a 3,5“ disk současně.
Jinak ty upínky na disky se dají vyjímat, posouvat, jeden zavěsit i zespodu tunelu. Fractal nezvolil klasický plný koš, ale jen držáky tak, aby tam bylo místo na kabely apod. Je to docela šikovné, jednoduché, ale šikovné.
Pozice pro něj je dole na podlaze. Umožňuje montáž ventilátorem vzhůru o dolů, ale ideální zde je pozice dolů. Zdroj se vkládá zezadu.
Rozměrově udává Fractal podporu pro 155mm dlouhý zdroj pokud je tam osazený koš na disky, 255mm pokud ty nejbližší pozice osazeny držákem pro HDD nejsou. S běžným 140-150mm dlouhým zdrojem se tam tedy vejdete OK. Není zde místa na rozdávání, ale většině to bude stačit.
Case je velmi málo restriktivní z hlediska přístupu vzduchu. Panel je fakticky mesh, a jsou tam už v základu 2x 140mm ventilátory, takže přístup je výborný. Překážky nejsou kladeny ani průchodu vzduchu ze skříně, když zadní panel je celý perforovaný a taktéž horní panel je mesh.
Výrobce tedy nabízí v základu 120mm pozice, 3 vpředu, 2 na stropě a 1 vzadu. Pokud jde o 140mm ventilátory, vejdou se 2 dopředu a 2 na strop. Tomu odpovídají i velikosti výměníků. Až 360/280mm vpředu, 120mm dozadu a až 240mm nahoru. Nevejde se tedy 280mm nahoru a pozor i tak na rozměry, je to dost na hraně. To je daň za kompaktnější prostor.
Jinak vidíte, že case má i možnost netradičního umístění bočních ventilátorů. Ale potřebnou upínku a samozřejmě funkčnost, nabízí jen ta verze s MESH bočním panelem. Nicméně ty dva boční ventilátory takto umístěné omezují samozřejmě komponenty za nimi:
Záleží, do jaké pozici je dáte, každopádně hlavně prostor pro grafiku se trochu omezí. V praxi se ale ukazuje i komplikace s některými většími chladiči na CPU. Na druhou stranu, přímý přístup studeného vzduchu k ní z boku může hodně prospět. I když celkově ten boční MESH panel průtok vzduchu naruší, tak na to pozor.
Pokud jde o výšku CPU chladiče, není NORTH výrazně restriktivní. Výrobce udává až 170mm výšky, což jsme ověřili, že se v pohodě vejde. Celkově z hlediska chlazení jde o velmi účinně řešenou CASE, samozřejmě z hlediska tlumení hluku to žádná hitparáda není, speciálně MESH verze bude hlučná, protože je fakticky otevřená.
Takže k hodnocení a závěrům …
|