Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako vždy jsme vyzkoušeli různé kombinace komponent, protože ne vždy se papírové předpoklady rovnají realitě.
A někdy naopak může skříň nabízet více, než se uvádí. Co jsme tedy zjistili u dnes testované Pop Mini Air?
V této verze je maximem základní deska mATX formátu. Vyšší ATX se prostě nevejde. Samozřejmě alternativě sem můžete osadit i menší mini-ITX apod.
Z hlediska osazení desky tedy nic objevného, průtahy na kabeláž jsou všude kolem a Fractal se vyloženě nesnažil o co nejmenší skříň, takže místa na vše okolo je pořád dost. Jen je prostě tahle verze nižší než ATX verze Pop nebo ještě větší XL.
Dostatek prostoru se projeví právě pokud jde o grafickou kartu. V našem případě jsme tam vyzkoušeli gigantickou nereferenční edici ASUS STRIX s jejími více jak 320mm délky a 4 sloty. A vejde se. A je to téměř maximum, i když výrobce uvádí až 365mm délku grafiky.
Rozhodně už se tam nevejde výměník vodního chlazení na přední stěnu, zde jde omezeni délkou karty 310mm maximálně, aby se tam alespoň standardní výměník AiO vešel. Takže na to pozor. Skříň také standardně neumožňuje vertikální montáž grafiky. Nicméně celkově díky otevřenému chlazení u AiR verze a blízkosti předních ventilátorů, bude mít karta velmi dobrý přístup ke vzduchu.
Přestože jde o kompaktnější skříň, má překvapivě dost prostoru pro disky. Dvě standardní pozice pro 3,5“, mezi kterými je mezera, aby se tam vešly kabely od zdroje.
Dále je zde držák pro 2x 2,5“ disky, na standardní pozici za deskou. Alternativně lze tento držák přišroubovat i na ten vzduchový tunel, takže pokud si dokoupíte druhý držák, můžete v této skříni mít 2x 3,5“ HDD a 4x 2,5“ SSD současně, a to navíc s tou dnes už neobvyklou 5,25“ pozicí.
Pozice pro zdroj je standardní, ventilátorem dolů. Prostor pro kabely je dostatečný i přes ty disky, protože místo koše jsou samostatně v držácích a je mezi nimi místo. To je chytré řešení. Výrobce doporučuje i tak kratší zdroje s max 150mm, pokud tam ty disky za zdrojem chcete mít.
Výborně je na tom skříň z hlediska chlazení. V základu je osazena hned 3x 120mm ventilátory a jde o ASPEC 12 RGB modely od Fractalu. Dva jsou vpředu, jeden vzadu, tedy ideální. RGB kabely mají samostatně, lze je propojit do série a zapojit na ARGB pin na základní desce, a nebo na modul ve skříni a ovládat je tak přes tlačítko.
Jinak pokud jde o maximální možnosti, tak u mini verze se na přední stěnu alternativně vejde 1x 140mm ventilátor místo těch 2x 120mm a tomu odpovídají i potenciální možnosti výměníky za ně. Současně s tím se na strop vjedou další 2x 120mm a odpovídající výměníky, alternativně 1x 140mm ventilátor, ale už ne 140mm výměník, kvůli kolizi s RAM moduly. Na zadní stěnu lze osadit 120mm výměník.
Pokud jde o standardní CPU chladič, díky slušné šíři skříně se sem vejdou i ty největší modely. Oficiálně až o výšce 170mm. Tedy luxus. Vůbec z hlediska chlazení je skříň výborně řešení s přímým přístupem vzduchu předním panelem a odtokem vzadu a stropem. Ideální.
Takže k závěrům …
|