Strana 4 z 5
- Osazení komponent a chlazení
Jako obvykle jsme tedy vyzkoušeli různé kombinace HW a možnosti, které skříň nabízí, kdy papírové předpoklady jsou jedna věc, realita často úplně jiná. Jak je na tom dnes testovaný model, kde je to opravdu o milimetry?
Jediný podporovaný formát desky je mini-ITX. Nic většího sem opravdu nelze fyzicky osadit. Osazení je jinak celkem tradiční, výstupy směřují dozadu.
Nicméně velkou výzvou bude chlazení osazeného CPU, na které je zde hodně málo místa, a tak budete muset pečlivě měřit, což souvisí se zvolenou grafickou kartou.
Fractal skříň navrhl, aby se vešla i opravdu velká karta. Hraniční rozměry jsou 322mm délka a až 62mm výška (cca 3 sloty). To ovšem znamená, že se sem řada současných karet prostě nevejde. S referenčním AMD Radeon RX 7900 XTX ale není problém, dokonce budete moci posunout ten vnitřek a udělat tak trochu více místa pro chlazení CPU.
Nicméně v případě že se pokusíte osadit některou z mnoha současných obřích nereferenčních karet se 3+ slotovými chladiči, narazíte na problém, že karty jsou také neobvykle velmi dlouhé a vysoké, takže se sem prostě nevejdou. Samozřejmě některé ano, ale budete muset pečlivě měřit a vybírat.
Můžete jít ale také cestou použití kratší karty, kdy osazení maximálně 200mm umožní využít zbylý prostor pro 120mm výměník AiO chladiče. A to je nejlepší/nejvýkonnější řešení z hlediska chlazení CPU.
Jinak ten použitý riser použitý pro propojení grafického slotu desky a grafiky samotné, je verze PCIe 4.0 a je už z výroby pěkně natvarován a dobře přesně drží ve tvaru a potřebné poloze, takže by nemělo hrozit lámání ze strany uživatele, a snahy to sem napasovat apod.
Skříň má dvě pozice pro 2,5“ SSD, jedno na zadní straně předního panelu, kam se jen přiváže a pak je tu ještě bracket, který lze umístit na některá místa, ale záležet bude na použitých ostatních komponentách z hlediska prostoru.
Pokud jde o zdroj, nepřekvapí, že tahle skříň pojme jen SFX/SFX-L formáty, tedy velmi kompaktní zdroje. Což není dnes takový problém, nabídka těchto zdrojů na trhu je slušná. Nicméně musím říci, že SFX-L, který umožňuje výrobcům použít 120mm ventilátor pro chlazení, je v této skříni až nepříjemně velký, kdy místa pro kabely nezůstává mnoho. Ale dá se to. Držák PSU umožňuje také získat pár mm prostoru odlišným výškovým nastavením.
Skříň má tedy určité možnosti a variabilitu, obecně ale pro chlazení komponent není příliš mnoho prostoru. Case nemá ani žádný osazený ventilátor v základu, kdy většina komponent ovšem má přímý přístup skrze perforace bočnic, jež nejsou opatřeny žádnou prachovou filtrací, takže s tím počítejte.
Technicky se dá osadit jeden 120mm ventilátor dovnitř na podlahu pod zdroj, což trochu pomůže grafické kartě a průtoku vzduchu skříní, ale zase tak zásadní není. Navíc bude hodně limitovat místo pro už tak komplikované uklizení kabeláže, takže tohle nepovažuji za ideální. Fractal to sice neinzeruje oficiálně, ale dva 120mm ventilátory se dají přidělat zvnějšku na podlahu, nicméně nožičky skříně jsou poměrně nízké, takže prostor pro nasávání bude omezen. Pokud tedy nepoužijete tenčí 15mm ventilátory místo klasických 25mm, takže nějaké možnosti jsou.
Pokud jde o chlazení CPU, v nejlepším případě a nastavení je tu až 77mm prostoru, v nejhorším 48mm. Tohle ovlivňuje, jaký prostor vytvoříte pro grafickou kartu. Klasicky dvouslotová umožní to maximum, kdy se sem tedy vejdete s mnoha LP chladiči pro CPU. Nejvýkonnější řešení chlazení CPU je použití 120mm AiO.
Ovšem to vyžaduje současné použití maximálně 200mm dlouhé grafické karty, pak vznikne prostor pro 120mm výměník se 120mm ventilátorem. Současně musíte také otočit zdroj ventilátorem tak, aby nasával vzduch od výměníku.
Zkrátka musíte si s tím vyhrát, ale Fractal se snažil na co nejmenším prostoru o co nejvíce …
|