Strana 5 z 5
Fractal zjevně opět zkouší něco trochu jiného. TERRA je jeho doposud nejkompaktnější mini-ITX skříň, nejpodobnější tomu je starší ERA mini-ITX, ale ta měla trochu větší rozměry. Pak je tady „desktop“ RIDGE mini-ITX skříň, která je podle mého názoru zdaleka nejlépe řešenou mini-ITX herní skříní s důrazem na maximálně kompaktní rozměry.
Nová TERRA jde až na hranici možného, kdy už nemůže být menší, protože by se sem prostě nevešlo ani to základní minimum. Oceňuji snahu Fractalu o využití každého mm místa, tedy sice omezenou ale nějakou variabilitu a flexibilitu, což podobné designy skříní obvykle úplně nemají.
Je pravda, že TERRA ta není úplně unikátní, rozměrově i konstrukčně podobně koncipované skříně nabízí někteří výrobci už nějakou dobu. Fractal si samozřejmě ale udělal všechno po svém. Tím je myšleno použití masivního hliníku a velmi kvalitní CNC obrábění. Asi tak nepřekvapí, že TERRA není zrovna levná. Stojí oficiálně 200 dolarů, tedy zhruba 5300 korun vč. DPH, což je skutečně hodně na takhle malou skříň. Speciálně s těmi mnoha kompromisy. Ale i proto se některým bude líbit :).
Musím však říci, že TERRA mě úplně nezapadá do obvyklého stylu skříní Fractalu, který se soustředí na primárně funkční a současně většinou elegantní design za solidní cenu. TERRA však podle mého názoru není zrovna objektivně pěkná a elegantní. Design je spíše takový strojový. Použité materiály, tedy masivní hliník, je navíc velmi drahý a upřímně, kdyby to bylo ocelové, bylo by to sice znatelně těžší, ale také levnější. Funkčnost je sice solidní na takhle malou skříň, ale už z principu je kompromisní a omezený. Obecně prostě Fractal zjevně zkouší zase něco jiného a nového pro sebe, což rozhodně oceňuji. TERRA je však určitě skříň s nejužším zaměřením ze všech modelů Fractal Design z hlediska počtu potenciálních zájemců.
Osobně si poradím s těmi rozměrovými omezeními, nejsou zase tak zásadní, aby se sem rozumný HW nevešel. Možnosti jsou, byť musíte hodně a správně vybírat, ale to u podobných skříní není nic nového a neobvyklého. Není to ani vada, je to vlastnost :). Na kvalitě zpracování oceňuji to, že při tom úklidu kabeláže, což je v této a podobných mini skříních noční můra, se alespoň nepořežete o ostré plechy jako u mnoha jiných modelů. To možná za ten vysoký „hliníkový“ příplatek stojí. Co neoceňuji je ovšem totální absence prachových filtrů a absence tlačítka reset na předním panelu. Ta vysoká cena také nepotěší, ale jak říkám, tohle je skříň pro specifickou skupinu uživatelů, kdy kvalitní mini-ITX jsou obvykle docela drahé a často platí čím menší tím dražší :). Protože jsem měl možnost testovat podobně velké a podobně koncipované modely v minulosti, mohu srovnávat. Fractal měl zjevně možnost si je důkladně prozkoumat, protože se snažil vyřešit lépe některé detaily, hlavně maximální variabilní využití prostoru díky možnosti posunou některé moduly a udělat místo, když je to možné. Každý mm se tu počítá a Fractal TERRA je jedním z nejlepších designů tohoto specifického velikostně minimalistického typu skříní na trhu, ne-li nejlepší.
Nicméně osobně se mě o trochu více líbí model RIDGE, pokud jde o tyhle maximálně kompaktní mini-ITX s možností výkonných komponent. A pokud nemusíte mít za každou cenu co nejmenší skříň, ale chcete mini-ITX desku, úplně nejvíce se mě líbí NANO modely jako Fractal Design Torrent NANO. Každopádně Fractal se zjevně stává specialistou na mini-ITX skříně, kdy v jeho nabídce je hned několik velice odlišných řešení CASE pro tento formát. Nová TERRA je nově vůbec nejkompaktnějším řešením a vhodně tak doplňuje širokou nabídku velmi kvalitních skříní Fractal Design. Takže naše doporučení má, i když jde o velice specificky a úzce zaměřený model.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|