Strana 1 z 5
- Fractal Design Torrent Compact - TEST a RECENZE
„kompaktní“ kvalitní skříně se 180mm ventilátory
Nedávno společnost Fractal Design rozšířila nabídku svého unikátního TORRENT modelu hned na tři různě velké modely. Největší, opravdu obří model TORRENT zůstává beze změny, ale nově se k němu přidávají dva menší. Opravdu malý NANO, který pojme maximálně mini-ITX desky a pak střední model, pojmenovaný trochu nepatřičně jako COMPACT, což je ale jen o trochu zmenšený původní obří TORRENT, takže stále velmi prostorná skříň.
Ten největší TORRENT jsme pro vás už testovali, takže jeho recenzi najdete zde:
Za námi už je také recenze zcela nového velmi kompaktního modelu TORRENT NANO:
Dnes se tedy podíváme asi pro většinu na ten nejzajímavější model, prostřední TORRENT COMPACT, který je stále hodně velkou skříní. Ale není tak přerostlý, jako největší „XL“ model. Ten má opravdu hodně prostoru, ale také měří 544 x 530 x 242 mm při 11kg hmotnosti. Aktuálně vydávaný o něco menší COMPACT, je přeci jen menší (tedy kompaktnější). Ale s rozměry 467 x 450 x 222 mm a 8kg to také není vyloženě drobeček. Poctivá miditower s dostatkem prostoru i pro větší komponenty.
- Fractal Design Torrent Compact
Samozřejmě výrazná designová podobnost s původním obřím TORRENTem se nezapře. Obě skříně disponují tím zvláštním prvkem, spočívající v osazení obřích 180mm ventilátorů Fractal na přední pozici a i v tomto případě jsou tam rovnou dva.
TORRENT série skříní je designována pro usměrněný průtok vzduchu, který tedy spoléhá na ty masivní přední pomaluběžné ventilátory s nerušeným přístupem vzduchu skrze výrazně perforovaný přední panel. Vzduch pak skříní volně proudí jen jedním směrem. A to na zadní stěnu, protože strop je uzavřen. Na stropě se nicméně vzadu nachází pozice pro zdroj, která tedy u této série není dnes klasicky dole. Zdroj se tak přímo podílí na chlazení prostoru skříně.
Tahle série má tedy poněkud odlišný koncept než klasické DEFINE/MESHIFY, které jsou více univerzální a speciálně MESHIFY mnohem vhodnější pro klasické vodní chlazení apod. TORRENT je tu spíše pro ty, kteří mají rádi klasické pasivy na CPU, případně i na GPU apod. Nicméně i TORRENT nabízí jistou míru modularity. Speciálně obě větší verze, kterou je i dnes testovaný COMPACT.
Ten bych upřímně kompaktní úplně nenazval. Proti obří původní TORRENT verzi, která teď trochu hloupě nemá druhé jméno pro lepší přehlednost (třeba XL jako u DEFINE/MESHIFY řad), je určitě znatelně kompaktnější, ale jinak jde o stále velký miditower, který pojme i menší E-ATX desku.
Omezenější je jen pokud jde o prostor pro klasické 3,5“ HDD. A to výrazně speciálně proti DEFINE 7 či MESHIFY 2 sérii v podobných velikostech. U tohoto modelu se počítá s maximálně 1x 3,5“ HDD a k tomu 4x 2,5“ SSD maximálně. Prostoru je ovšem více než dost pro grafickou kartu, obří klasické CPU chladiče apod.
Osadit se také dají vodní výměníky, ale upřímně jejich osazení trochu postrádá smysl v Torrent sérii. Nicméně prostor a možnosti zde jsou. A dnes se tedy podíváme, jaká je nová Fractal Design Torrent Compact v praxi, protože jsme si ji důkladně proklepli …
|