Strana 4 z 5
- V praxi – montáž komponent a chlazení
Jako obvykle platí, že testujeme skříň a zkoumáme praktické možnosti osazení různých komponent, protože ne vždy syrové parametry ukáží všechnu realitu. Jak je na tom dnes testovaná Fractal Design Torrent Compact?
Tradičně začněme u základní desky. Obří verze TORRENT má možnosti osadit i obří CEB desky, což menší COMPACT verze nepojme. Fractal většinou oficiálně uvádí ATX podporu, kdy na tento formát je skříň evidentně primárně dělaná:
Ovšem není to reálné maximum. Některé menší E-ATX modely se sem také vejdou, ale pozor, E-ATX není oficiální standard, takže ne všechny se sem vejdou. Zmenšíte si trochu prostor pro průtahy kabeláže:
Nicméně jak vidíte, tak běžné luxusnější mainstreamové desky E-ATX formátu, se sem vejdou relativně bez potíží. Nicméně omezíte si tím prostor v některých ohledech, speciálně osazení dodatečných výměníků. Ale o tom později.
Tohle je hodně velká skříň, takže nebudete mít problém ani s hodně velkou grafikou. S osazenými předními 180mm ventilátory se sem vejde přes 330mm dlouhá grafika, pokud osadíte 120/140m, tak i přes 340mm apod. Samozřejmě s osazením výměníku vodního chlazení toho místa naopak ubude.
Nicméně problém není nic. U tohoto modelu není možnost osazení karty vertikálně. Nicméně je tu možnost osazení podpory GPU, se kterou Fractal počítá přímo v konstrukci skříně.
Hodně omezení jste zde u diskového pole, kdy tahle docela obří case má jen jednu jedinou možnou pozici pro 3,5“ HDD a to v horní části na speciální úchytce. Tam lze současně nemontovat i 2,5“ SSD. Další tři 2,5“ SSD pozice jsou na bracketech na zadní straně za deskou. A to je vše, s dalšími pozicemi se nikde v této skříni standardně nepočítá.
Trochu omezena je i pozice pro zdroj. Ten je v horní části, osazuje se ventilátorem dolů, který se tak podílí na chlazení vnitřního prostoru skříně. Prostor pro kabeláž je omezen a záleží na délce osazeného zdroje.
Výrobce uvádí maximálně 210mm, což samozřejmě většina běžných ATX zdaleka nemá. Standardně dlouhé zdroje a jejich dnes většinou modulární kabeláž není problém. Skříň má navíc dobře řešené vedení kabeláže atd.
TORRENT série spoléhá na ty v základu osazení nestandardní obří 180mm Fractal DYNAMIC/PRISMA ventilátory. Ty se sice netočí nijak rychle, ale mají stále hodně velký průtok vzduchu, při velmi nízké hlučnosti. Nicméně vnitřní prostor skříně je navržen tak, že vzduch je nasáván zpředu anebo dodatečně odspodu, a odchází jen zadní stěnou s malou výpomocí zdroje nahoře. Strop je zde jinak zadělán a tedy neprůchozí.
Tento design není tedy z principu příliš vhodný pro osazení vodního chlazení, kdy jediná opravdu dobrá pozice je zde ta 120mm na zadní stěně. Ostatní pozice vyžadují osadit výměníky dovnitř, kdy teplý vzduch tak vlastně zůstává ve skříni.
Nicméně ano, poměrně velká Torrent Compact umožňuje osazení i větších 360mm výměníků, klasických 120/140mm ventilátorů. Fractal k tomu dává i potřebné upínky, kdy ale musíte vymontovat ty přední 180mm ventilátory. Ty se ale dají dát za určitých okolností na podlahu.
Nicméně jsou zde omezení. Například velikost desky omezuje některé možnosti, takže třeba jen mATX formát umožní osazení 180mm ventilátorů na podlahu. To platí i o možnosti osadit 280mm výměník na podlahu apod. Naopak skříň je dělaná podle mě hlavně na klasické velké pasivy. Například na CPU se vejde 174mm vysoký chladič vždy :).
Takže jaká je nová Fractal Design Torrent Compact celkově?
|