Strana 4 z 5
Jako obvykle jsme skříň osadili komponenty a zjišťovali jsem tedy omezení v praxi. Fractal Torrent NANO je mini-ITX model, tedy některá omezení jsou dost značná proti větším variantám. Ale to samozřejmě dává smysl.
Tady je to jasné, mini-ITX případně mini-DTX je maximem, co se sem vejde. Žádná větší deska a větší formát sem prostě nepůjde.
Tomu odpovídají tedy i pozice průtahů pro kabeláž atd.
Ač jde o celkem kompaktní skříň, tak se sem vejdou i největší grafické karty. V základu, když necháte vpředu ten 180mm ventilátor, který je hodně tlustý (38mm vs 25mm u standardních ventilátorů 120/140mm), tak je tam prostor pro až 335mm dlouhou grafickou kartu.
V našem případě tam vidíte ASUS STRIX RX 5700, s délkou 327mm a je to takové maximum, které se tam reálně vejde. Pokud byste na přední stranu osazovali AiO, tedy včetně klasických ventilátorů, bude délka grafiky omezena na maximálně 310mm, takže některé modely karet už se sem nevejdou.
Grafika také omezí prostor pod ní na podlaze, pro osazení případně dodatečných ventilátorů na podlahu, což osobně ale považuji za zbytečné. S grafikou o 2,5 slotech, což je i náš případ, se sem stejně žádné ventilátory na podlahu už nevejdou a sama grafika má se svým chlazením skvělý přístup ke vzduchu od spodu.
U kompaktnějších skříní je vždy méně místa pro disky, to platí i zde. Fractal navrhl pozici pro klasický HDD jen jednu, a to za zdroj pod horní panel. Ta se dá posouvat trochu tak, aby se tam současně vešlo i třetí 2,5“ SSD.
Jinak dvě klasické 2,5“ pozice jsou na zadní straně za deskou. Celkově asi dostatečné pro současné potřeby většiny uživatelů.
Osazení zdroje je tedy netradičně nahoru, ventilátorem dolů, což znamená, že zdroj bude nasávat teplý vzduchu ze skříně a podílet se tak na ochlazování. Výsledkem budou o něco vyšší teploty zdroje, než je u většiny skříní obvyklé. Ale OK.
Jinak ta pozice je v pohodě, prostor pro kabeláž a její upínání tam je a vše tedy bez problémů. Fractal uvádí podporovanou délku zdroje až 200mm.
TORRENT série je postavená kolem jednoduchého konceptu obřích ale pomalu se otáčejících 180mm ventilátorů vpředu, které ženou vzduchu prostorem skříně. Osazený PRISMA AL-18 ARGB PWM má otáčky jen 300 – 1200RPM. A to tak, že vzduch nejde směrem vzhůru protože tam průduchy nejsou. Ale prochází rovně skrze zadní stěnu, omezeně také skrze zdroje v horní pozici. Tento koncept tedy není příliš vhodný pro AiO a obecně vodní chlazení.
To tam sice jde namontovat, ale v případě NANO edice jen ve velikostech 120, 140 nebo 240mm dopředu. Ovšem za cenu odstranění toho velkého 180mm ventilátoru, což nedává smysl si pak Torren case kupovat. Jinak lze ještě osadit 120mm výměník/ventilátor na zadní stěnu, což je rozhodně nejlepší pozice pro tento typ chlazení v této skříni.
Jinak díky velkorysé šíři se do skříně v pohodě vejdou i největší klasické pasivy na procesor. I když instalace některých těchto obřích chladičů v případě některých mini-ITX desek je občas problém. Každopádně Fractal uvádí podporu pro až 165mm vysoké chladiče.
Takže k závěrům …
|