Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako obvykle testujeme, co se do skříně vejde, co ne a jak. Na spoustu věcí přijdete až když to vyzkoušíte, a ne vždy papírové předpoklady odpovídají. Dnes testovaná Fractal TORRENT je velká case, má ale některé velmi specifické vlastnosti.
Začněme u základní desky. TORRENT je velmi prostorná skříň, takže kromě klasických ATX formátů se sem bez potíží vejde i E-ATX a ještě větší CEB formáty. Například když tam dáte E-ATX, tak to pořád vypadá, jako poměrně malá deska:
Ale to jen proto, že CASE je opravdu velká. I kolem E-ATX desky je tedy stále hodně místa, výrobce počítá i s průtahy kabeláže atd. Pokud tedy jde o možnosti osazení desek, vejde se sem prakticky všechno.
I v této oblasti je CASE prostorná. Vzhledem k tomu, že osazení dvou grafik je mrtvá věc, i nadšenci dnes zůstanou u jedné. A nemusí mít strach, že by se sem nějaká nevešla. Místa je hromada:
Samozřejmě díky osazení výkonných spodních ventilátorů je zde masivní přísun vzduchu ke kartě. Takže je ideální využít té standardní pozice. Ale ano, CASE umožňuje se speciální upínkou, osadit kartu i vertikálně, ale potřebná upínka a PCIe prodlužka jsou dodávány zvlášť. Jde o Flex B-20 Vertical Riser Bracket, bohužel ten stále umí jen PCIe 3.0, a už z toho důvodu bych pro dnešní výkonné PCIe 4.0 grafiky, vertikální osazování grafik nedoporučoval.
Pozice pro zdroj je tedy netradičně nahoře. Dříve ovšem tahle pozice byla naprosto běžná a normální u všech běžných tower skříní. A byla i výhodná, protože zdroj se přímo se svým ventilátorem podílel na chlazení vnitřního prostoru a odvodu tepla.
U tohoto modelu je tedy toto uspořádání zpět. Zdroj i tak má ale vlastní oddělení, kdy Fractal vyřešil to, že zdroj vlastně není vidět a speciálně nejsou vidět kabely, Celou tu pozici prostě zakryl. Místa tam je ale dost a dost i na velké zdroje.
Zatímco pozici pro zdroj sice Fractal přesunul zpět postaru nahoru, koše pro disky už samozřejmě dopředu jako tomu bylo dříve, nevrátil. Není důvod. Case je nicméně dostatečně velká, aby se dostatek klasických 3,5“ a 2,5“ disků vešel dozadu:
Jsou zde v základu 2x pozice pro 3,5“ a 4x pro 2,5“ Všechny jsou prostřednictvím zavěšených rámečků na zadní stěně za deskou atd.
Hlavní devizou a prvkem nového TORRENT modelu je chlazení. Speciálně průtok vzduchu. Case sice nemá horní průduchy, ale zato žene obrovské množství vzduchu zepředu a od spodu a vyfukuje ho zadní stěnou a ještě tomu napomáhá zdroj nahoře. Fractal neosadil žádný výdechový ventilátor, protože ho nepotřebuje. Ale místo tam je.
Pokud jde o klasický chladič na CPU, tak skříň je značně široká, takže se sem vejde všechno, co na trhu v podobě i největších věží najdeme. Fractal uvádí podporovanou výšku až 188mm. A vzhledem ke značnému průtoku vzduchu, který zajišťují ty 2x 180mm ventilátory vpředu a 3x 140mm naspodu, lze tuhle skříň doporučit speciálně pro klasické chladící věže.
Faktem totiž je, že v základním uspořádání je tahle skříň nevhodná pro AiO. Máte totiž 2x 180mm vpředu a 3x 140mm dole. Žádné AiO pro 2x 180mm ventilátor na trhu není, a v žádném případě neosazujte AiO tak, že dáte 140/280/420mm výměník na tu podlahu! To je špatné umístění, protože ta část výměníku, kam ústí hadice, musí být výše, než blok! To samozřejmě není potíž, pokud osadíte vlastní vodní okruh s expanzní nádobou a čerpadlem, pro vše je uvnitř dost a dost místa. Pak se na tu podlahu dá osadit až 420mm výměník rovnou i s těmi ventilátory, co tam jsou.
Ale ani to vlastně není ideální, když foukáte vzduch dovnitř, tak prostě to, co ochladíte, nafoukáte zpět? Samozřejmě Fractal myslel i na to, že byste chtěli dát vodník na přední stěnu. Jednoduše lze přemístit ty dva 180mm ventilátory na podlahu a díky dodávaným nástavcům lze na přední stěnu nainstalovat 140/120mm ventilátory. A pak se sem tedy dá osadit až 420mm výměník také. V tomto případě tuto pozici tak lze využít i pro AiO. Osadit se dá také 120/1400mm výměník a ventilátor na zadní stěnu, což je asi nejzajímavější pozice pro tento typ chlazení v této skříni vůbec.
Jinak hlučnost ventilátorů je překvapivě solidní, když je tedy necháte automaticky regulovat. Není to samozřejmě zcela tiché, protože CASE je hodně otevřená, ale není to nijak hlučné. Pochopitelně když nastavíte otáčky a maximum, tak se to rozjede. Ten 180mm model se dokáže otáčet přes 1200ot/min, 140mm model pak také. No a je 2x 180mm a 3x 140mm se na plný výkon prostě ozve. Ale průvan dělají pořádný.
|