Společnost Fractal Design patří dnes zaslouženě mezi nejlepší výrobce nejen PC skříní a jeho produkty jsou v mnoha ohledech jedny z nejlepších (ne-li nejlepší) skříně na trhu. Fractal nepatří k těm výrobcům, kteří jen kopírují jeden generační OEM design, jež odlišují pouze vzhledem předního panelu. Naopak, Fractal jednoznačně určuje podobu skříní, a některé jeho prvky se později objevují v různých podobách na těch „generických“ OEM skříních prodávaných pod mnoha a mnoha značkami.
Fractal je jedním ze skutečných designérů a nejlepších návrhářů skříní v současnosti. U drtivé většiny svých modelů kouká především na maximální funkčnost a také rozumné výrobní náklady. Tím rozumné ale nemyslím, že se snaží být za každou cenu levný. Skutečná kvalita něco stojí, a tak skříně tohoto výrobce prakticky nikdy neohromí nejlepším poměrem cena/výkon, ale za ty peníze nabídnout odpovídající zpracování bez kompromisů a kudrlinek, a patří tak k nejlepším a nejfunkčnějším skříním na trhu vůbec. Neznamená to ovšem, že by všechny modely tohoto výrobce byly povedené a dokonalé. Fractal má v nabídce několik řad. Do nějakých velkých experimentů se nepouští se svými nejznámějšími a nejprodávanějšími modely DEFINE a MESHIFY.
U těch si dává extra záležet na praktické funkčnosti a nevymýšlí nějaké kontroverzní vylomeniny. Vedle toho se ale nebojí udělat nějaký kompletně designem odlišný model s novým názvem, u kterého si vyzkouší nějaké jiné prvky a možnosti. Některé jsou méně povedené, jiné ale přináší zajímavé novinky, které možná v nějaké podobě později adoptují i zavedené série DEFINE/MESHIFY. Dnes tu právě jeden takový experimentální speciální model máme.
Fractal Design Torrent – extrémní airflow a 180mm ventilátory
Dnes nám Fractal servíruje další ze svých designových experimentů, který nezůstane jen na papíře, ale můžete si ho koupit. Nová Case nese název TORRENT. Nabízena je v několika tradičních barevných provedeních, která známe z jiných Fractal modelů. Jinak je ovšem tento model naprosto odlišný od nedávno uvedené nové generace DEFINE a MESHIFY skříní.
Hlavní myšlenka je zde maximální a ničím nerušený průtok co největšího množství vzduchu při rozumné (nízké) hlučnosti. Celé přední čelo vlastně není ani mesh panel, je tvořeno „mříží“ za kterou je filtr a za ním jsou dva nové obří 180mm(!) ventilátory. A to buď nesvítící Dynamic GP-18 nebo RGB varianta PRISMA AL-18. Obojí si Fractal přímo navrhuje a vyrábí. Ale to není vše.
Fractal u tohoto modelu přestěhovat zdroj. Místo dnes tradičně dolní pozice pod tunelem, kdy se tak většinou zdroj nijak neúčastní chlazení prostoru skříně, jej přestěhoval nad základní desku nahoru. TORRENT tak nemá klasicky ventilátory a vlastně ani výdechy na stropě, má ale zdroj, který nasává vzduch ze skříně ven.
Nicméně to není vše. Důvod proč se zdroj přestěhoval je právě kvůli tomu, aby výrobce dostal do skříně co nejvíce vzduchu bez překážek. Totiž kromě těch nových obřích dvou 180mm předních ventilátorů, Fractal case dodává i s osazenými třemi 140mm (Dynamic GP-14) ventilátory na podlaze. Všechny tyhle ventilátory nasávají vzduch směrem do skříně a zajišťují tak značný průvan, který sice nemůže odcházet stropem (částečně jen vyjma pozice zdroje), ale může odcházet vlastně jen celou zadní stěnou, protože ta jediná to umožňuje a je maximálně perforovaná. Průtok vzduchu je zde tedy jasně korigován a namířen.
Co dalšího potřebujete vědět o této novince? Asi velikost, tohle je opět velká skříň. Prakticky bigtower, kdy počítá s osazením i SSI-CEB desek a obřími výměníky vodního chlazení s až 420mm. Není ale tak praktická a modulární jako MESHIFY 2 XL / DEFINE 7 XL, u kterých si Fractal netroufne prostě jít do nějakých experimentů. Na to je zde dnes testovaný TORRET.
A protože nám jej poslal Fractal do ČR s předstihem na otestování, můžeme vám dnes nabídnout rovnou jeho podrobný test a recenzi. Takže jaká je tahle case v praxi?