Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako obvykle jsme case prověřili v praxi. Zejména co se osazení komponent týká, je to u kompaktnějších modelů větší výzva, a ne vždy papírové předpoklady možností odpovídají realitě. U této case si ale Fractal dal hodně záležet.
Jak je u podobného formátu zvykem, maximem je mini-ITX tedy 17x17cm základní deska, která má jasně dané místo. Podle výrobce se sem dá nacpat i mini-DTX ale přijdete o ten jeden 140mm ventilátor (což nevadí). Výrobce pamatoval na vše, moderní desky s lepší výbavou mají i zadní M.2 pozici a ke všemu je přístup i po namontování do skříně.
Montáž desky je vlastně první krok, obvykle u takto kompaktního modelu rovnou s namontovaným chladičem, který samozřejmě nemůže být kdovíjak vysoký. Omezeni jste na 70mm výšky maximálně. Case má ale možnosti i vodního chlazení. Ale o tom později.
U většiny skříní by následovala montáž grafické karty apod., ale u této je druhým krokem obvykle montáž zdroje. Ten je umístěn vedle desky a má tedy vnitřně vedený napájecí kabel k zadní straně. Zdroj má vlastní držák.
Case podporuje jen SFX a SFX-L zdroje, klasický ATX sem nenacpete. Naštěstí kvalitních SFX je na trhu hodně dnes, včetně modelů od Fractal Design a rozhodně nejsou slabé. Jsou ovšem velmi kompaktní a často modulární, což se u této skříně hodí ideálně. Úklid kabeláže je totiž důležitý a místa nebývá mnoho. Ale Fractal tady na vše hodně myslel a tipy na vedení kabeláže pečlivě ukazuje v návodu.
Pokud chcete, můžete osadit disky. Case počítá jen s 2,5“ SSD, v základu zde není místo pro žádný 3,5“ HDD, což mě přijde škoda, určitě by se na to bracket dal udělat. Ale Fractal to prostě nenabízí do této skříně. Ovšem šikovnější si asi dokáží poradit ;).
Celkově je oficiálně místo na 4x 2,5“ SSD, dva za zdrojem a dva na konstrukci za předním panelem. To je určitě dostatečné.
Teprve když máte vše výše uvedené namontováno a rozvedeny kabely, přichází na řadu grafická karta. Musíte totiž namontovat zpět tu ocelovou rozpěrku doprostřed skříně. Její součástí je první část riseru pro PCIe 4.0 x16 pozici. Tu nasadíte do PCIe slotu desky a následně tedy přimontujete tu kovovou rozpěru zpět ke kostře skříně. Pak vložíte do toho PCIe riseru ten nástavec v příslušenství, čímž tedy vytvoříte tedy klasicky slot pro grafickou kartu:
Nyní můžete sejmout celou horní část skříně, musíte odmontovat ventilátory atd. Ale nemusíte to dělat, pokud osazujete menší kartu, ovšem musíte to udělat pro osazení jakoukoliv větší. Fractal velmi přesně definuje maximální možnosti velikosti karty:
V našem případě jsem zkusil obří ASUS STRIX RX 6800 XT, což je prakticky maximálně dlouhá karta s 320mm, která se sem dá nacpat. Nicméně protože má 3 slotové chlazení, nenacpete tam už ty přídavné 2x 140mm ventilátory. Ale to vůbec nevadí, nepotřebujete je tam, protože karta a její ventilátory mají přímo přístup ke vzduchu z boku přes perforaci v bočnici, stejně jako ty 140mm ventilátory v základu.
Samozřejmě pokud tam dáte menší kartu, klasicky 2slotovou, tak tam máte mezi kartou i těmi dvěma ventilátory dost místa, ale ani tak je tam nepotřebujete vlastně. Proč tam tedy jsou? Já nevím :).
Jinak na tu pozici se dá namontovat místo velké grafiky až 280mm AiO. Nebo zajímavou možnosti je namontovat tam 120mm AiO, kdy současně s tím se tam vejde i mini-ITX grafická karta (17,5cm maximálně) :).
Tohle je sice kompaktní skříň, ale také velmi dobrá z hlediska chlazení. Hlavně pro grafickou kartu, která dýchá studený vzduch přímo z boku a neohřívá celou case, protože grafika je rovnou nahoře, takže fouká teplý vzduch zase hned ven.
Zajímavostí tohoto modelu je ale možnost pojmout i větší AiO výměníky. I tak moc nechápu, proč tam Fractal dával ty dva 140mm ventilátory, nejsou tam úplně třeba. Lepší by byly ty nestandardní 80mm, i když i ty nejsou prostě nutné. Jinak AiO většinou mají odpovídající ventilátory na sobě a grafická karta nutně tak velký přístup vzduchu v dané pozici a malém prostoru prostě nepotřebuje.
Pokud jde o chlazení CPU, nejste nutně omezeni jen tou 70mm výškou klasického chladiče, můžete osadit opravdu výkonná CPU a osadit na ně výkonná až 280mm AiO, pokud nebudete využívat ten prostor nahoře pro grafickou kartu. Nebo když osadíte menší grafiku ITX (17,5cm maximálně), vejdete se tam tedy současně se 120mm výměníkem. Zajímavé.
Takže k závěrům …
|