Strana 1 z 5
- Genesis Irid 515 ARGB – TEST a RECENZE
moderní skříně s plnou výbavou za dostupnou cenu
Na dnešní recenzi mi dorazila zajímavá skříň od výrobce Genesis, který není na našich stránkách nováčkem. Specializuje se na výrobu produktů s extrémně dobrým poměrem cena/výkon, kdy v poslední době se snaží jít ne vyloženě co nejnižší cenou, ale kombinací nízké ceny a opravdu slušné kvality. Na jeho periferie a PC příslušenství jsme se v minulosti několikrát podívali, a dnes tu máme novou generaci jeho skříní v podobě modelu IRID ARGB.
Jedná se o rozumně velkou skříň nyní velmi oblíbené konstrukce s otevřeným čelem, za kterým jsou hned tři ventilátory s podporou ARGB, ty zajišťují velký přísun studeného vzduchu do útrob počítače. Další výhoda oné otevřené konstrukce přední masky dovoluje vhánět vzduch dovnitř s minimálním odporem. Samozřejmě nechybí bočnice z tvrzeného skla a možnost si nastavit barvu podsvícení i skrze speciální tlačítko na předním panelu, pokud by stávající základní deska toto nepodporovala. Proto mě velmi příjemně překvapila cena tohoto modelu, skříň lze pořídit nyní za 1800 – 2000 korun včetně daně, a to není vůbec špatná nabídka vzhledem k plné výbavě.
Skříň se spoléhá na klasickou konstrukci, kdy přední ventilátory zásobují skříň přísunem studeného vzduchu. Naopak o jeho odsávání se stará ventilátor pod stropem. Skříň tak pracuje v takzvaném přetlakovém režimu, já osobně bych doporučil si ještě jeden, nebo dva ventilátory dokoupit a umístit je na strop skříně. Další levnější cestou je jeden přední ventilátor odebrat a přendat ho na strop pro odsávání. Takto by se dalo docílit ideálního poměru vháněného vzduchu a toho odsávaného.
Pokud jde o fanoušky vodního chlazení, do této skříně není žádný problém namontovat hned dva radiátory. Za přední masku se vejde radiátor o velikosti 280mm a na strop 240mm. Není tedy problém postavit do této skříně opravdu účinný vodní okruh starající se o chlazení jak procesoru, tak i grafické karty. Jenom musím dodat, že je zde určitá limitace ohledně tloušťky těchto radiátorů. Já osobně bych se držel tradiční tloušťky 25-30mm.
Hlavní body udávané výrobcem:
- Podpora až pro 280mm radiátory vodního chlazení
- Maximální výška chladiče na procesoru 160mm
- Maximální délka grafické karty 370 mm
- V balení již čtyři ARGB ventilátory
Pokud se podíváme na materiály, skříň je z klasických ocelových plechů v kombinaci s 4mm tlustým tvrzeným sklem. Tedy opravdu minimum, aby to drželo pohromadě a plnilo funkci. V tomto ohledu se zkrátka výrobci neubrání šetření proti dražším skříním, protože ten materiál prostě něco stojí. Na předním panelu najdeme jeden USB 3.0 port, jeden postarší USB 2.0 port a dvojici klasických 3.5mm audio konektorů pro reproduktory či sluchátka a mikrofon. Dále nechybí speciální tlačítko na RGB osvětlení a hlavní tlačítko pro zapnutí PC a další malé pro jeho restart.
Podívejme se na ni tedy podrobněji.
|