Strana 2 z 4
Balení je rozhodně méně okázalé, než prémiové produkty Gigabyte, ale má vše, co má mít.
Uvnitř je uložený dobře chráněný samotný zdroj a také opravdu velké množství kabelů. Překvapí i masivní provedení hlavního napájecího kabelu ke zdroji, kdy tloušťka kabelu samotného, stejně jako hlavních kolíků je výrazně větší, než jsme zvyklí, takže jiný standardní kabel ke zdroji zde použít nemůžete (tento zdroj používá 3-pin konektor formátu IEC C19).
Dnes už nás nepřekvapí, že i takhle výkonné zdroje mají poměrně kompaktní rozměry, tohle není zdaleka nejmenší takhle výkonný zdroj na trhu, tenhle primát patří SFX modelům. Testovaný UD1300GM PG5 je standardní ATX formát.
Gigabyte nevymýšlel žádné výstřelky. Design je jednoduchý, praktický a funkční. Rozměry jsou standardních 160 x150 x 86 mm, samozřejmě nepřekvapí značná hmotnost téměř 1,7kg, což je dobré znamení, že se na zdroji nešetřilo.
Žádné RGB podsvícení, žádné LCD obrazovky, to je výsada jiné série zdrojů Gigabyte. Tohle je opravdu běžný model. Použitý 140mm ventilátor má semi-pasivní režim, kdy do 260W zátěže zůstává vypnutý.
Testovaná 1300W verze má podstatně více konektorů a tedy kabeláže než obě slabší varianty, překvapivě ale má stále „jen“ jeden ten 650W Gen5 konektor, kdy výrobce tedy vše investoval do ostatních, kterých je opravdu hodně.
Asi jsme tu ještě neměli zdroj s takovým množstvím kabeláže, jako dnes testovaný model. Vedle tedy toho 650W Gen5 tu máme samozřejmě klasicky 24Pin, 2x 4+4Pin pro CPU, a hned 2x + 5x 6+2Pin PCIe. 3x SATA s celkem 12 konektory a 2x kabely s klasickými konektory pro disky. Vše v maximálních počtech.
Kabely jsou udělané ploché a bez opletení, celkem standardní provedení dnes. Délka je rozumná, lehce nadprůměrná, kdy výrobce bere v potaz, že zdroj půjde i do větších skříní.
Kabely jsou robustní většina 16AWG i víc. Jen ty kabely pro periferie mají 18AWG, tedy běžný lepší standard, vymyká se jen silnější provedení hlavního napájecího kabelu ke zdroji a jeho masivnější 3-pin konektor proti běžným zdrojům.
Pokud jde o vnitřní uspořádání, platformu zdroje vyrábí, co by OEM partner, firma MEIC. Nejde o tak rozšířeného partnera jako je CWT, ale ani o žádného nováčka. Proti starší generaci zdrojů stejné řady došlo k výrazným změnám v platformě, protože ta stará měla problémy. Testovaný zdroj však, s tou starou platformou nemá nic společného.
Nová je mnohem robustnější, což samozřejmě s ohledem na výkony od 850 po 1300W také očekáváme. Je postavena kolem standardů ATX12V v3.0, EPS 2.92. Základem je dnes běžná jedna silná 12V větev, což je dnes nejčastější konstrukce současných zdrojů s aktivním PFC. Testovaná nejvýkonnější 1300W verze má na té jedné 12V větvi konkrétně 108,3A při 1300W. Zdroj je certifikovaný jako 80Plus GOLD s tomu odpovídající účinností.
Vnitřní uspořádání je velmi dobré, na to, že nejde o high end zdroj. Ale nejde o žádný laciný zdroj s nějak odfláknutým zpracováním. Design používá jako hlavní japonské kondenzátory v mixu s Taiwanskými. Pasivy jsou rozumné. Nicméně nejsme „elektro-technický web“ takže nějaké další podrobné rozborky necháme v tomto směru pitvat nadšencům na jiných magazínech. Rychlým pohledem dovnitř tedy nezjišťujeme žádné nedostatky. Naopak nás docela překvapilo velmi kvalitní zpracování, kde si výrobce dal pozor i na detaily. Vše je elegantní, robustní a dobře udělané.
Pokud jde o chlazení, zdroj má pasivní režim. 140mm velký ventilátor (Power Logic PLA14025B12H) má plné řízení otáček a roztáčí se zhruba od 20% zátěže zdroje. Bohužel jeho design neslibuje zrovna extra tichý provoz.
Podívejme se tedy na to, jaký je v praxi a zda všechno funguje podle předpokladů …
|