Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako obvykle jsme vyzkoušeli širokou škálu komponent, abychom našli limity a omezení. Ne vždy všechny papírové specifikace odpovídají realitě. Ale bez montáže různých komponent nezjistíte, jaké ty limity vlastně jsou. Takže na co jsme přišli?
HYTE u Y40 uvádí kompatibilitu jen s ATX, zatímco Y60 oficiálně uvádí podporu E-ATX. Důvodem je fakt, že ta vnitřní konstrukce je vystouplá a současně delší, takže není problém s protažením kabelů. Menší Y40 má sice fyzicky místo na stejně velkou desku, tedy E-ATX se tam vejde:
Ale oficiálně výrobce udává podporu jen ATX. Důvod je méně místa na protažení kabelů, ale pokud vedle té desky dáte jen 240mm AiO nebo 120mm ventilátory, dá se to tam procpat. S většími ventilátory to ale nepůjde. Takže ano, neoficiálně se tam E-ATX dá za určitých kombinací dostat, i když tedy oficiálně výrobce udává jen ATX podporu.
Stejně jako Y60 má i Y40 výhradně vertikální montáž grafické karty. Což je funkčně diskutabilní řešení, ale u Y40 je to překvapivě lepší než u Y60, která až je fyzicky větší skříní, tak je v ní méně místa pro grafiku a její chlazení. Menší Y40 má tak paradoxně lépe řešen tento aspekt a bez problémů se do ní vejdou i ty obří současné grafiky:
A stále má dost místa mezi ventilátory a skleněným bokem. Stále jsou přitom průduchy od spodu, které mají spodním ventilátorem přivádět studený vzduch. Samozřejmě stejně jako u Y60 není ani u X40 možné osadit grafickou kartu tradičním způsobem.
Zadní stěna to prostě neumožňuje. Klasicky lze takhle osadit jen low-profile rozšiřovací karty. Takže celkově není tahle skříň ideálně řešená, protože samozřejmě vertikálním osazením grafiky nemáte možnost využívat žádný jiný rozšiřovací slot vaší základní desky.
Ač je Y40 poměrně velká ATX skříň, nemá klasický koš pro HDD. Jediný 3,5mm disk lze osadit na ten bracket, na který jinak můžete přimontovat 2x 2,5“ SSD. A ten je klasiky za základní deskou. Poměrně neobvyklé řešení a pozice pro HDD:
Ale funguje to. Koš na HDD by se přitom do skříně vešel, ale výrobce tam dal přednost osazení ventilátoru pro přívod vzduchu ke grafické kartě od spodu. Přitom na rozdíl od Y60 nebude ten přívod vzduchu od spodu tak dobrý, protože Y40 má více prostoru mezi spodkem. Má prostě klasický tunel a zdroj v dolní pozici.
Ten tak zabere polovinu prostoru, a tak dole vlastně může být jen jeden 120mm ventilátor. Zdroj jinak může být i poměrně velký, současné ale musíte dávat pozor, abyste správně uklidili kabeláž a kabely se vám nepřipletly do lopatek. Naštěstí výrobce na to pamatoval a je tam tak poměrně výrazná příprava vedení kabelů kolem toho všeho.
Skříň tedy nemá přívod vzduchu předním panelem, ale spodem a hlavně bokem. To už dnes není zase taková zvláštnost. V poslední době se objevuje na trhu řada modelů s tímto uspořádáním, ač z hlediska průtoku vzduchu není samozřejmě ideální.
Ale funguje to. V základu nicméně HYTE osadil jen 2x 120mm ventilátory a to jeden klasicky na zadní stěnu co by výfuk a druhý na podlahu, co by přívod vzduchu. Tedy maximum možného s dvojicí ventilátorů. A funguje to OK. Zbytek osazení je na vás. Skříň je přeci jen primárně udělána pro vodní chlazení či AiO. Přesto i s velkým klasickým chladičem se sem počítá. A vejdou se sem i ty vůbec největší (až 183mm výška).
Pokud jde tedy o výměníky, pozice jsou ta boční a strop. Na bok můžete dát 2x 120mm nebo 2x 140mm a tomu odpovídající až 240/280mm výměníky. Upozorňuji, že jen s tím 120mm řešením bude možné do skříně osadit E-ATX desku a protáhnout k ní kabely, pokud tam dáte 140mm ventilátory, tak tam na ty kabely místo nebude a ATX je prostě maximum. Na strop se pak dá osadit 120/240/360mm výměník a tomu odpovídající ventilátory. Maximálně tedy můžete mít 280mm na boku a 360mm řešení na stropě a to současně.
Z hlediska průtoku vzduchu to není ideálně řešená skříň, ale kupodivu se to v ní lépe chladí, něž v Y60, zejména grafická karta má více místa a není tak nalepená na bočnici. Zbytek systému není problém. samozřejmě absence filtrů na boku není ideální, ale s nimi už by to bylo moc restriktivní. Filtry jsou tedy jen na spodku.
K závěrům …
|