Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na LGA1700 od Intelu. Základní desku poskytla společnost Gigabyte v podobě Z690 Aorus Xtreme. Grafickou kartu pak společnost ASUS s GeForce RTX 2080 STRIX. Procesor je 24jádrový i9-13900K od společnosti Intel s vodním chlazením Aorus. Systémový disk je nainstalován na NVMe SSD disku KC3000 2TB s rychlostí 7GB/s od společnosti Kingston. Paměti nakonec poskytla taktéž společnost Gigabyte s modelem Aorus DDR5 na frekvenci 5200MHz. Zdroj jsem použil plně modulární AORUS P1200W s platinovou certifikací.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček u všech ventilátorů na automatiku, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně nepředstavuje větší problém. Dokonce i s kabeláží nebudete mít starosti, díky opravdu velké mezeře mezi plechem, na kterém je přidělaná deska a bočnicí.
Podsvícení skříně lze měnit buď přímo na ovládacím panelu, nebo skrze základní desku. K přednímu panelu pak výrobce dodává i vlastní program. Ono vůbec s předním panelem se dá užit celkem dost zábavy, buď formou tří her, které tu můžete hrát skrze dodávaný herní ovladač ale i zapnutím režimu kdy na panelu chodí kačena a dle zvuku z okolí snímaného z mikrofonu poskakuje po panelu. Takových režimu tam je hned několik, třeba i formou ekvalizéru apod. S touto skříní se zkrátka nudit nebudete.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Maximum, které jsem naměřil, bylo 98°C. To je na Intel i7-13900K vynikající hodnota, protože procesor si v plně odemčeném režimu řekne i o 400W a zde už opravdu dostává zabrat i set vodního chlazení. Nižší teplotě hodně pomohlo umístění radiátoru na dně skříně, kdy se skrze lamely v radiátoru vhání do skříně studený vzduch z okolí.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém grafickém testu 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na 67°C, přece jenom nejedná se o TOP model výrobce a grafická karta disponuje opravdu masivním pasivem, karta byla na těchto teplotách i velmi tichá. V nečinnosti pak teplota spadla na hranici 36°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně.
K závěrům …
|