Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM4 od AMD. Základní desku X570 Aorus Master poskytla společnost Gigabyte. Stejně tak i SSD disk AORUS Gen4 7000S Premium 2TB. Zdroj nakonec poskytla také společnost Gigabyte s modelem AORUS P1200 s Platinovou certifikací. Procesor poskytla společnost AMD s modelem Ryzen 5 5800X3D chlazený vodním chlazením MR24 od In-Win. Aby bylo testování co nejlepší, použil jsem novou pastu Apex od společnosti Alphacool, která poskytuje vynikající přenos tepla 17 W/mK. Operační paměti dodala společnost ADATA Spectrix D35G v konfiguraci 2x16GB DDR4 3200MHz CL16.
Grafickou kartu dodala společnost Gigabyte s modelem GeForce RTX 3080 10GB Eagle. Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček ventilátorů na auto přímo v BIOSu základní desky, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů, co si tuto skříň pořídí.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně nepředstavuje větší problém. Vejdou se i standardní E-ATX desky. Není problém s delšími grafikami. Prostor pro disky je poměrně omezen na tak velkou case, výrobce udává 3x HDD nebo max. 4x SSD. Pokud by byla širší, mohl výrobce využít prostoru na tom vnitřním předělu vpředu. Takhle omezení chápu, zejména pro klasicky 2,5“ SSD, protože tam jsou všude ty výřezy pro desky s konektory vedenými z druhé strany PCB. Na druhou stranu většině současných uživatelů ten počet disků bude dostačovat.
Pokud byste do skříně chtěli umístit vodní AIO chlazení na procesor, doporučuji ho dát na strop skříně a všechny ostatní ventilátory umístit tak, aby vháněly studený vzduch do skříně. Stejnou koncepci jsem nakonec použil i já, protože jsem k testování dostal i další tři ventilátory AN140 Neptune, které jsem umístil za přední masku skříně.
Co se týče RGB podsvícení, RGB diody má jenom zadní ventilátor, na skříni už žádné další RGB prvky nenajdete. Jinak In-Win uvádí podporu 3x 140mm ventilátorů na předku i na stropě. Bohužel to neznamená, že se tam vejde i 420mm výměník. Nevejde se ani na jednu pozici, maximem jsou 360mm, což je škoda. Pokud je o výšku klasického tower chladiče na CPU, výrobce udává až 165mm.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima. Maximum, které jsem u procesoru Ryzen 7 5800X3D s BOX chlazením naměřil, bylo 69°C. To je velmi slušná teplota, které dozajista pomáhaly hned tři ventilátory, které vháněli studený vzduch do skříně. Tato skříň si tedy s AIO velmi rozumí a rozhodně ho doporučuji s touto skříni na kombinovat, budete mít mnohem lepší teploty na procesoru a celý PC bude mít i mnohem tišší chod.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém testu 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 67°C, karta byla na této teplotě i velmi tichá. V době nečinnosti pak teplota spadla na hranici 44°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně. Obecně je po osazení ventilátorů na předek, co by nasávání vzduchu dovnitř, case řešeno dobře z hlediska airflow a chlazení i výkonných komponent.
K závěrům …
|