Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na LGA1700 od Intelu. Základní desku i grafiku poskytla společnost ASUS v podobě Z690 STRIX-E WiFi, taktéž i grafickou kartu GeForce RTX 2080 STRIX. Procesor je 12jádrový i7-12700KF od společnosti Intel. Systémový disk je nainstalován na NVMe SSD disku KC3000 2TB s rychlostí 7GB/s od společnosti Kingston. Paměti nakonec poskytla společnost G.SKILL s modelem TridentZ 5 RGB 2x16GB DDR5 6400MHz CL32. Zdroj jsem použil plně modulární AORUS P1200W s platinovou certifikací.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček u všech ventilátorů na automatiku, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně nepředstavuje větší problém. Jediné, s čím budete mít asi o něco víc práce je srovnání kabelů ze zadní strany skříně, kde je bohužel o něco méně místa. Pokud by zde výrobce přidal dejme tomu 1cm navíc, vůbec bych se nezlobil. Zkrátka prostoru zde není na rozdávání, ale s ohledem na rozměry pochopitelné. Výrobce udává maximální velikost podporované desky ATX, délka karty pak 345 – 370mm v závislosti na osazení předního chlazení. Výška chladiče na CPU pak může být až 160mm. Nejde tedy o největší case této třídy, ale takový běžný standard.
Pokud se ptáte, jak lze řídit RGB podsvícení, skříň nemá žádný ARGB kontrolér. Jste tedy odkázáni čistě na program od základní desky. Dobrou zprávou je, že skříň je plně kompatibilní se všemi hlavními výrobci základních desek na trhu. To se potvrdilo i v mém případě se základní deskou ASRock.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Maximum, které jsem naměřil, bylo 68°C. To je na Intel i7-12700KF vynikající hodnota. Je to dáno hlavně použitým vodním AIO chlazením a také tím, že přední ventilátory foukají do radiátoru velmi chladný vzduch. Většina instalací AIO chlazení používá systém uchycení radiátoru na stropu skříně, kde zákonitě ohřívá vzduch proudící do radiátoru jak základní deska samotná, tak hlavně grafická karta.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém grafickém testu 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na 67°C, přece jenom nejedná se o TOP model výrobce a grafická karta disponuje opravdu masivním pasivem, karta byla na těchto teplotách i velmi tichá. V nečinnosti pak teplota spadla na hranici 36°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně.
K závěrům …
|