Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Vzhledem k tomu že testovací ITX platformu doma stabilně nemám zapůjčil jsem si nakonec HW od společnosti ASUS založený na postarším soketu LGA-1151. Základní deska je tedy Asus B150i Pro Gaming WiFi Aura a GeForce GTX 980Ti Poseidon. Procesor je čtyř jádrový Intel i5-7600T se spotřebou 35W chlazený BOX chladičem. Systémový disk je nainstalován na NVMe SSD disku KC2500 2TB od společnosti Kingston. Paměti jsem osadil od společnosti Adata XPG Spectrix D50 2x8GB 4133MHz.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček BOX ventilátoru na auto přímo v BIOSu základní desky, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně nepředstavuje větší problém. Uspořádat kabely je otázka na pár minut, hlavně díky všude přítomným otvorům kolem základní desky, ty ale bohužel nejsou osazeny gumovou výplní. Management kabeláže z druhé strany je trochu složitější, skříň nemá žádné suché zipy, takže veškerou kabeláž je nutné ručně připevňovat skrze úchyty na plechu stahovacíma páskami.
Pokud se ptáte, zda je možné do skříně namontovat i vodní AIO chlazení, tak ano. Na strop skříně lze namontovat buď 120mm velký radiátor, anebo větší 240mm. Já osobně pokud bych do této skříně chtěl instalovat vodní chlazení tak určitě s tím větším radiátorem, skříň se pak bude i lépe odvětrávat.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Maximum, které jsem naměřil, bylo 55°C. To je naprosto normální teplota s přihlédnutím ke spotřebě pouhých 35W, pokud byste měly nějaký lepší vzduchový chladič, počítejte s teplotami minimálně o 10°C nižší.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém grafickém testu 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 76°C, přece jenom jedná se o GTX 980Ti a to je celkem žravá grafická karta, ovšem v takto malé skříni je daná teplota vynikající. Pokud osadíte grafickou kartu třeba typu Radeon RX 5600XT nebo 5700XT či podobně topivé karty od Nvidie, budete mít teploty určitě ještě lepší. V nečinnosti pak teplota spadla na hranici 34°C.
K závěrům …
|