Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM5 od AMD. Základní desku X870l Aorus Pro Ice poskytla společnost Gigabyte. Stejně tak i napájecí zdroj P1200 80+ Platinum. SSD disk pak věnovala na recenzi společnost Kingston s ověřeným modelem KC3000 2TB, který byl chlazen integrovaným chlazením základní desky, na který jsem nainstaloval nejnovější Windows 11 v jeho poslední verzi. Procesor poskytla společnost AMD s modelem Ryzen 5 7600 s velmi nízkým TDP 65W, chlazený přibaleným BOX chladičem. Ovšem otestoval jsem i chování skříně při použití AiO chladiče s 240mm velkým radiátorem. Aby bylo testování co nejlepší, použil jsem novou pastu Apex od společnosti Alphacool, která poskytuje vynikající přenos tepla 17 W/mK. Operační paměti dodala společnost G.Skill Trident Z5 Royal Neo Silver v konfiguraci 2x16GB DDR5 6400MHz CL30.

Grafickou kartu dodala společnost Gigabyte s modelem GeForce RTX 3080 10GB Eagle. Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček ventilátorů na auto přímo v BIOSu základní desky, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů, co si tuto skříň pořídí.

Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně nepředstavuje větší problém. Sice je to časově náročnější, protože všude je méně místa a také si musíte více vyhrát s kabeláží, aby co nejméně překážela jak samotným komponentům, tak i vnitřnímu chlazení.

Je to prostě trošku delší a netradiční proces, než když jenom tradičně instalujete hardware do velké prostorné PC skříně. Vzhledem k velikosti skříně jsou zde ale velmi šikovně řešené pozice pro dva malé SSD disky, ovšem kde musím Lian Li pochválit asi nejvíce, je rozhodně možnost i v takto malé PC skříni chladit procesor i AiO chladičem o velikosti až 360, kde dokonce máte dvě možnosti jeho instalace.

Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima. Maximum, které jsem u procesoru Ryzen 5 7600 s BOX chladičem dosáhl bylo 89°. Po výměně za AiO chladič jsem se posunul značně níže na konečných 66°C.

Se společnosti LianLi jsem domluvil zápůjčku i jejich ventilátorů UNI FAN SL-INF 120RGB, díky nim jsem pak byl schopen skříň otestovat v režimu, kdy pod grafickou kartou vhánějí studený vzduch do skříně a ohřátý vzduch pak samovolně uniká ze skříně ven. Následně jsem na strop skříně nainstaloval AiO chladič, který pak pomáhal ohřátý vzduch vyfukovat ze skříně ven.

V případě použití vodního chlazení jsem nakonec zkusil základní desku osadit i mnohem výkonnějším procesorem Ryzen 9 9900X a neměl jsem problém tento procesor v této skříni provozovat na teplotách kolem 69-71°C, což je na skromné rozměry skříně vynikající výsledek. Nebál bych se proto doporučit tuto skříň ani pro velmi výkonný herní PC.

U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém testu 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na 66°C, přece jenom jedná se o skoro TOP model výrobce předešlé generace a chladič je zde opravdu obrovský s parádním chladícím výkonem. V době nečinnosti pak teplota spadla na hranici 39°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně. K těmto hodně luxusním teplotám rozhodne přispěl fakt, že ventilátory vhánějící studený vzduch do skříně byly cca 2cm pod grafickou kartu a ta tak byla velmi dobře zásobena studeným vzduchem.

K závěrům …
|