Dnes se podíváme na jeden z aktuálně nejlepších modelů počítačové skříně na trhu od společnosti Lian Li s modelem O11 Dynamic EVO XL. Jedná se o notně upravenou a zvětšenou skříň O11 Dynamic EVO, kterou jsem testoval před rokem. Lian Li mělo ovšem na vývoj této větší verze celkem dost času, a tak nezůstalo jenom o zvětšení velikosti, výrobce udělal celkem dost podstatných změn a na ty se dneska podíváme.
První a celkem překvapivou novinkou je to, že skříň se spoléhá mnohem víc na hliník, než byl předchozí menší model, a díky tomu není tedy až tak těžká, pokud přihlédnu k její velikosti. Lian Li byl sice v minulosti průkopník v tom, že jejich lepší skříně byly celo-hliníkové, ovšem vzhledem k cenám hliníku na světových trzích, hlavně v posledních letech už musel výrobce od tohoto upustit. Ovšem jelikož se ceny poslední rok zas začaly trošku umoudřovat a cena hliníku zas začíná pomalu klesat, rozhodl se výrobce, že u tohoto modelu jej použije více než u menší verze. Z hliníku je tedy horní výsuvný panel, bočnice a přední panel. To je celkem pokrok, protože u menší verze skříně byl z hliníku pouze ten přední panel, zbytek byl vyroben z klasické oceli, což se podepsalo na vyšší hmotnosti.
Hlavní body udávané výrobcem:
Podpora základních desek formátu: Mini-ITX, mATX, ATX, E-ATX
Boční a přední panel z tvrzeného skla
Možnost instalace až tří 420mm radiátorů vodního chlazení a 11 ventilátorů
Pozice pro instalaci až 7 disků vyměnitelných za provozu
ARGB LED Pásek na předním panelu
4 prachové filtry, z toho 3 magnetické
Možnost instalace grafické karty do vertikální polohy
O11 Dynamic EVO XL ještě přesto není gigantický bigtower, ale rozhodně už jde o big tower skříň. Hlavní zajímavostí je možnost přestavět ji, takže nemusí mít jen klasicky komponenty zleva, ale je možné to otočit a mít je zprava. Tohle většina skříní na trhu neumožňuje, tahle ale ano.
Je v ní opravdu hodně místa pro větší grafické karty, nebo docela vysoké chladiče na CPU. Do této skříně se už tedy nemusíte bát osadit ani opravdu velkou základní desku formátu E-ATX (do 280mm), nicméně doporučuji zůstat u ATX, pro který je opravdu ideální. Ve skříni je místo na 460 mm dlouhé grafické karty. Ohledně použitých ventilátorů, žádné zde z výroby nejsou, což vzhledem k ceně je trochu kontroverzní. Na druhou stranu výrobce zná své publikum a ví, že si budou osazovat vlastní. Celkem lze osadit až 11 ventilátorů v případě 120mm. Pokud jde o maximální výšku chladiče na procesor, zde nám skříň dovolí nainstalovat až 167 mm vysoký chladič.
Do skříně lze namontovat až tři velké 420 mm radiátory o tloušťce až 126 mm, zde je krásně vidět že se při vývoji skříně myslelo opravdu na všechno a není problém vybavit skříň i opravdu tlustým radiátorem s obrovským chladícím výkonem. Celkové rozměry skříně jsou na délku 522 mm, na výšku 531,9 mm a na šířku pak 304 mm. Hmotnost skříně je 11,6kg.