Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Abych pořádně otestoval chladící možnosti této skříně, zvolil jsem platformu založenou na LGA1700 od Intelu. Základní desku do recenze poskytla společnost Gigabyte s modelem Z790 AORUS Xtreme, tedy to nejlepší, co mají momentálně k dispozici. Do té jsem vložil procesor iCore 14900K, jakož to vrcholový model tohoto výrobce, chlazený vodním chlazením Levante X od ADATA XPG v bílé edici. Aby bylo testování co nejlepší, použil jsem novou pastu Apex od společnosti Alphacool, která poskytuje vynikající přenos tepla 17 W/mK. Operační paměti jsem použil XPG Lancer RGB v konfiguraci 2x16GB DDR5 6400Mhz v bílé edici od společnosti ADATA.
Grafickou kartu nakonec dodala společnost Gigabyte s modelem GeForce RTX 3080 10GB Eagle. Jako referenční disk jsem nakonec použil NVMe SSD Kingston KC3000 2TB s rychlostí přes 7000MB/s. Celá sestava pak byla napájena kvalitním zdrojem ADATA XPG Core Reactor II 850W v bílé edici s ATX 3.0 Platinum certifikací. ADATA nakonec dodala i speciální RGB napájecí kabely pro grafickou kartu z edice Prime ARGB.
Se společnosti LianLi jsem domluvil i jejich nové ventilátory UNI FAN SL-INF 120RGB, díky nim jsem pak byl schopen skříň otestovat ve vyrovnaném režimu tří ventilátorů foukajících dovnitř a tří ventilátorů ven umístěných na radiátoru vodního chlazení foukající ohřátý vzduch ven ze skříně. Tyto ventilátory jsou unikátní v tom, že se za cvakávají přímo do sebe a vede od nich tedy jenom jeden kabel, značně to ulehčuje celou montáž a ve skříni je pak taky mnohem méně kabelů.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně nepředstavuje větší problém. Pokud byste do skříně chtěli umístit vodní AIO chlazení na procesor, máte hned několik možností kam umístit radiátor, já jsem ho nakonec umístil na strop skříně a o přísun studeného vzduchu se starali dva další ventilátory umístěné hned pod ním. Zajímavé je samozřejmě případná možnost skříň kompletně prestavět a vnitřek otočit, tak aby pohled na komponenty dovnitř byl zprava a ne zleva.
Co se týče RGB podsvícení, skříň je vybavena jenom opravdu minimalistickou RGB linkou na předním panelu, kterou lze buď ovládat manuálně se 7 přednastavenými barvami, nebo se dá před 5V konektor zapojit přímo do základní desky. Není zde ale žádný RGB hub.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
Maximum, které jsem u procesoru iCore i9 14900K naměřil, bylo 92°C. To je velmi slušná teplota, zvlášť pokud přihlédnu na spotřebu, která mi během testování atakovala hranici 350W.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém testu 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na 67°C, přece jenom jedná se o skoro TOP model výrobce předešlé generace a chladič je zde opravdu obrovský s parádním chladícím výkonem. V době nečinnosti pak teplota spadla na hranici 45°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně.
K závěrům …
|