Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a provoz
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM4 od AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost Asus v podobě X470 Crosshair VII Hero. Grafická karta pak GeForce GTX 980 Ti Poseidon. Procesor je Ryzen 7 2700X od společnosti AMD. Paměti poskytla společnost G.Skill v podobě nového modelu TridentZ Royal 2x8GB DDR4 3200 MHz s RGB LED podsvícením. Zdroj dodala v rámci testu společnost Be QUiet! v podobě modelu Dark Rock Pro 11 850W s platinovou certifikací. Pro chlazení procesoru jsem zvolil vodní chlazení společností Alphacool Eisbaer LT, od stejné společnosti nakonec dorazily i RGB ventilátory.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a v BIOSU nastavil režim otáček ventilátoru na režim „auto“.
Zde již smontovaný celý PC v provozu.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně je prostě procházka růžovou zahradou. Pokud jde o velikost základní desky, dá se sem osadit i E-ATX, není to velký problém, ale CASE je evidentně lépe uzpůsobena na ATX formát.
Zajímavá je myšlenka a možnost osazení dvou zdrojů, což u některých typů komponent není úplně na škodu. Pozice pro zdroj je méně obvyklá, ale řekl bych možná funkčnější, než je dnes obvyklé u většiny skříní, kde je zdroj otočený ventilátorem dolů.
Management kabeláže je velmi dobrý a je zde mezi bočnicí a plechem dostatek volného místa. Radiátor vodního chlazení lze namontovat, jak pod strop jako jsem to udělal já, nebo do pozice vpravo od desky kde si pak ventilátory nasávají studeny vzduch a foukají ho dovnitř. Také není problém nainstalovat další ventilátory hned pod grafickou kartu, které tak foukají studený vzduch přímo do jejího pasivu a značně tím klesají teploty. Způsobů, jak uzpůsobit tok vzduchu v této skříní je opravdu mnoho. Pojďme se tedy podívat, jak si skříň vede z hlediska teplot a hluku.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Maximum, které jsem naměřil bylo 46°C. Efektivita vnitřního airflow je opravdu výborná, přece jenom tři 120 mm ventilátory foukají studený vzduch dovnitř jak pod radiátor, tak i pro grafickou kartu. Další dva ventilátory na radiátoru pak vyfukují mírně ohřátý vzduch ihned ven ze skříně.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 59°C a grafická karta byla stále hodně tichá. Přední tři ventilátory opravdu zásobují grafickou kartu velkým přísunem studeného vzduchu a ta je pak díky tomu velmi studená. V idle pak teplota spadla na hranici 26°C. Sestava byla i v maximální zátěži krásně tichá, takže bych ji takto s klidem doporučil i lidem, co jsou na tichý chod herního PC velmi vysazení. Měření jsem prováděl s ventilátory nastavenými na automatický režim skrze nastavení v Biosu. Co velmi chválím, je že i při maximálním režimu jsou ventilátory krásně tiché díky pouhým 1300 ot/min v maximálním nastavení, kterého zdaleka při běžném provozu nedosahují.
RGB Ventilátory a controler věnovala společnost ALphacool. Case nabízí tedy opravdu skvěle řešený prostor pro chlazení, evidentně je orientována hlavně na příznivce vodních okruhů, kdy jde zde hodně místa pro radiátory, expanzní nádoby a vše, co je podstatné. Snad je pokud sem budete chtít dát normální chladič na CPU, tak jste omezeni výškou 155mm, což znamená, že některé největší modely chladičů se sem prostě nevejdou. Nicméně pointa této skříně je hlavně vodní chlazení.
|